%50 İNDİRİM'İN BİTMESİNE
Gün
Saat
Dakika
Saniye

Instagram Çok İnternet Harcıyor, Ne Yapabilirim?

  • Ana Sayfa
  • Blog
  • Instagram Çok İnternet Harcıyor, Ne Yapabilirim?

Son yılların en popüler sosyal medya uygulaması olan Instagram’da oldukça fazla vakit geçiriyoruz. Kim ne paylaştı, storylerde neler var, şu hesapta neler konuşuldu derken vaktin nasıl geçtiğini anlamıyoruz bile.

Bu durum haliyle internet kotamıza da yansıyor; ancak mobil veriyi çok hızlı tüketen Instagram’da veri tasarrufu yapmamız da mümkün. Siz de Instagram çok internet harcıyor, ne yapabilirim? diye soruyorsanız, cevapları bu yazımızda!

Instagram’da Çok İnternetim Gidiyor!

Günümüzde sosyal medya mecralarının tümü çok fazla internet harcamaktadır ancak Instagram’ın diğerlerinden biraz daha fazla internet harcadığını belirtelim. Instagram’da sadece fotoğraf ve video paylaşıldığı için siz herhangi bir yükleme yapmasanız da internet kullanımız artıyor.

Birçoğumuz Instagram’da çok internetim gidiyor diye yakınıyoruz. Keyifli bir şekilde Instagram’da gezmek istiyoruz ama bir yandan da sürekli mobil verimizi kontrol edip “İnternetim bitti mi, ne kadar kaldı?” diye kontrol etmek durumunda kalıyoruz.

Birkaç yıl önce biliyorsunuz ki 4,5G teknolojisini kullanmaya başladık. 4,5G ile beraber internet hızımız ve kalitesi belirgin şekilde arttı ama veri kullanımı da aynı oranda arttı. GSM operatörlerinden aldığımız internet paketleri ya da sahip olduğumuz tarife ne yazık ki yetersiz kalıyor.

Instagram Çok İnternet Harcıyor, Ne Yapabilirim?

Mecburen ek internet paketleri alıyoruz ya da daha yüksek fiyatlı tarifelere geçiyoruz. Ay sonunda da telefon faturamız, ev interneti faturamızın çok daha üstünde oluyor. Instagram’da geçirdiğimiz vakit de faturanın belli bir bölümünü kapsıyor diyebiliriz. Çünkü vaktimizin çoğu Instagram’da geçiyor ve Instagram çok internet harcıyor.

Gün içerisinde evde olduğumuz saatler oldukça sınırlı, günümüzün büyük bir bölümünde dışarıdayız. Okulda, işte, trafikte geçirdiğimiz vakitlerde mecburen mobil veriyi kullanıyoruz. Hatta eve geldiğimiz zamanlarda wi-fi’ye bağlanmayı unutup yine mobil internet kullanmaya devam ediyoruz.

Instagram da bu durumu çok iyi bildiği için mobil verinizi nasıl daha tasarruflu kullanacağınız hakkında size yardımcı oluyor. Instagram’da gezinirken mobil veriyi daha ekonomik kullanabilmeniz için ayarlarında ek bir özellik sunuyor.

Instagram Mobil Veri Tasarrufu Nasıl Yapılıyor?

Instagram çok internet harcıyor, ne yapabilirim? diyenler için mobil veri tasarrufunu Instagram’da nasıl ayarlayabileceğinizi anlatacağız. Instagram’da yapacağınız basit bir işlem ile kota kullanımınızı en aza indirebileceksiniz ve internet paketinizin kısa sürede tükenmediğini göreceksiniz.

Instagram’da herhangi bir paylaşım yapmadan ya da storyi atmadan da çok fazla internet harcarsınız. Ana sayfanızı açtığınızda görmediğiniz fotoğraf ve videolardan dahi internetiniz tükenir. Bu nedenle de Instagram’a her giriş yaptığınızda kotanızdaki interneti fazlasıyla kullanırsınız.

Wi-fi’ye bağlı olmadığınız zamanlarda internet kotanızı en verimli şekilde kullanmanız için Instagram mobil veri ayarlarını yapmanız gerekiyor. Aşağıdaki adımları izleyerek Instagram mobil verilerin kullanımını büyük oranda azaltabilirsiniz.

  • Instagram mobil veri tasarrufunu sağlamak için öncelikle Instagram uygulamasını açıp hesabınıza giriş yapın.
  • Daha sonra Instagram profilinizi açıp sağ üstte yer alan üç noktaya dokunun. “Seçenekler” bölümüne bu yolla ulaşacağız.
  • Seçeneklerden “Ayarlar” bölümüne tıklayın, sonra da “Hesap” yazan bölüme tıklayın.
  • Hesap içerisinde “Hücresel Veri Kullanımı” yazan bir bölüm göreceksiniz. Bu yazıya dokunun.
  • “Hücresel Veri Kullanımı” bölümünde “Daha Az Veri Kullan” seçeneğini işaretleyip bu özelliği aktif hale getirin.

Instagram’da gerçekleştirdiğiniz bu işlem ile mobil verinizi çok daha verimli kullanabileceksiniz. “Daha az veri kullan” seçeneğini aktif hale getirdiğinizde otomatik video oynatma ya da yeniden video oynatma gibi özellikler de sınırlandırılacak.

Bu nedenle bazı durumlarda videoları izlerken donma ya da takılma gibi sorunlar yaşayabilirsiniz. Instagram çok internet harcıyor, ne yapabilirim? yazımızda anlattığımız yöntemle mobil verinizden tasarruf edecek, kısa sürede de bu durumu telefon faturanızda görebileceksiniz.