%50 İNDİRİM'İN BİTMESİNE
Gün
Saat
Dakika
Saniye

Instagram Hesabıma Kim Baktı?

Instagram hesabıma kim baktı? Instagram kullanıcıları hesaplarına kimin baktığını öğrenebilir mi? Günümüzdeki birçok sosyal medya kullanıcısı bu sorunun cevabını merak etmektedir. Eğer siz de bu sorunun yanıtını detaylı bir şekilde öğrenmek istiyorsanız, yazımızı mutlaka sonuna kadar okumalısınız. Sizler için bu konu hakkındaki en güncel ve doğru bilgileri bir araya getirmeye çalıştık.

Instagram Hesabıma Kim Baktı?

Instagram Hesabıma Kim Baktı?

Teknolojinin gelişmesi ve beraberinde getirdiği dijitalleşme sonucunda, Instagram gibi birçok sosyal medya platformu, hayatlarımızın belki de en önemli gereksinimlerinden biri haline geldi. Sosyal medyadan uzak duran ve herhangi bir sosyal medya hesabı bulunmayan insanların sayısı git gide azalıyor. Kullanmayıp, uzak durmayı tercih eden kişiler de artık azınlık bir kesimde kaldıklarından dolayı, şaşkın bakışlara maruz kalıyor.

Instagram 2010 yılından beri hızla gelişen ve kullanıcı sayısını başarı ile artıran bir sosyal medya uygulamasıdır. Fotoğraf ve video paylaşma uygulaması olan bu platform, oldukça popüler bir hale gelmiştir. Instagram’ın ve sosyal medyanın hayatımızın bu kadar önemli bir parçası haline gelmesi, elbette olumlu olumsuz birçok sonucu ve ihtiyacı da beraberinde getirdi.

Sosyal medya platformları ile ilgili yapılan pek çok araştırmanın analizini incelediğimizde, özellikle de Instagram uygulaması için en fazla merak edilen sorunun, “Instagram hesabıma kim baktı?” olduğunu görüyoruz. Instagram kullanıcıları, hesaplarına kimin baktığını ve bunu hangi şekilde öğrenebileceklerini bilmek istiyorlar. Peki bu mümkün müdür? Instagram profilinize kimlerin baktığını veya düzenli bir şekilde kontrol edenleri görme şansımız var mı?

Bir sosyal medya kullanıcısı olarak, bu anlamda merak duymanız son derece normal! Eğer buradaysanız ve bu sorunun cevabını öğrenmek istiyorsanız, kendinizde bir acayiplik olduğunu düşünmeyin. Yukarıda da bahsettiğimiz araştırma sonuçlarına göre, bunu merak eden pek çok Instagram kullanıcısı var. Fakat bu durumdan haberdar olan maalesef sadece araştırma şirketleri değil, aynı zamanda pek çok fırsatçı ve zararlı uygulamalar da var.

Instagram Hesabıma Kim Baktı? 2

Profilime bakanları görmek istiyorum diyerek, bu tarz uygulamaları denemekten uzak durmalısınız. Kişisel bilgilerinizi çalmak ve siber güvenliğinizi tehdit etmeyi amaçlayan bazı kötü yazılımlar, Instagram hesabınıza uygulamalar aracılığı ile kimin baktığını gösterebileceğini vaat ediyor.

Maalesef böyle bir şey mümkün değildir. Bu tarz yazılım ve uygulamaların amacı, sizlere hesabınıza kimin baktığını göstermek değildir. Zaten programı indirdikten sonra kullanamayınca ve sonucu öğrenemeyince, siz de bu durumun farkına varmış olacaksınız.

Instagram’ın yazılım ve gizlilik koşullarından dolayı, Instagram hesabınıza kimin baktığını öğrenmek mümkün değildir. Bu tarz uygulamalar sizin kişisel bilgilerinizi çalmak için yapılmıştır. Instagram profilinize bakanları görmenize yardımcı olmayacaktır. Instagram’ınıza kimin baktığını göstereceğini iddia eden ve bunu gerçekleştiren bir uygulama yoktur. Her şeyden önce Instagram gibi bir sosyal ağ platformu böyle bir durumun ortaya çıkmasına izin vermez.

Instagram hesabında bakan hesapların kişisel bilgilerini ortaya çıkaran gizli bir ayar ya da program desteği ile çalışan bir yazılım şeklide bulunmamaktadır. Sadece ticari bir Instagram hesabına sahipseniz, giriş yaptığınız zaman profilinizi kaç kişinin ziyaret ettiğini görebilirsiniz.

Bu tarz işletme ve ticaret hesapları için istatistiki veriler önemli olduğundan, sadece günlük sayfayı ziyaret eden kullanıcı sayısı gösterilir. Sonuç olarak, hangi hesabın ziyaret ettiğinin gösterilme gibi bir durumu bu tarz hesaplarda da bulunmamaktadır.

Instagram hiçbir kullanıcısına bu şekilde bir opsiyon sağlamaz. Mahremiyet ve gizlilik konusunda oldukça katı kurallar benimseyen Instagram, kullanıcılarına sunduğu bu güven sayesinde bu kadar güçlü bir platform haline dönüşmüştür. Bu yüzden sizlere, Instagram hesabınızı kimin ziyaret ettiğini göstermeyi vaat eden uygulamalar ile ilgili hiçbir bağlantıya güvenmemelisiniz. Bu tarz linklere merak edip tıklıyor olmak bile, sizin zarar göreceğiniz sonuçlar ile karşılaşmanıza sebep olabilir.

Instagram Profilime Bakanlar

Instagram Hesabıma Kim Baktı? 3

Instagram profilime bakanlar kısmını gösterebilen bir uygulama var mı? Instagram profilime kim baktı adlı uygulamalar işe yarıyor mu? Yukarıda da bahsettiğimiz gibi, profiline bakanlar kısmını gösteren hiçbir uygulama yoktur. Fakat bu tarz uygulama ve programlarla ilgili sosyal medyada çok fazla reklam dönmektedir. Bu konseptteki reklamların bile bağlantı linkine tıklamanızı tavsiye etmiyoruz.

Instagram profilinize kimin baktığını görmek istiyorsanız, uygulayabileceğiniz herhangi bir uygulama veya yöntem yoktur. Fakat hikaye kısmı aktif olduğu sürece eğer hesabınız açıksa, hikayenize kimin baktığını görebilirsiniz. Bu bilgi size sadece hikayenize bakanların kim olduğunu gösterse de, en azından arkadaş listenizde olmayan biri varsa, Instagram hesabınıza baktığının kanaatine varabilirsiniz.

Bunu yapabilmek için ayarlar kısmından Instagram hesabınızı herkese açık konuma getirmelisiniz. Eğer hesabınız gizli ise, sadece sizi takip eden kişiler, hikayenizi görebilir.

Aşağıdaki adımları uygulayarak hesabınızı herkese açık konuma getirebilir ve hikayenizi izleyenleri görebilirsiniz.

  • Instagram profilinize giriş yaptıktan sonra “Ayarlar” bölümüne tıklayın.

Instagram Hesabıma Kim Baktı Adımları 1

  • Açılan menüden “Gizlilik” kısmına giriş yapın.

Instagram Hesabıma Kim Baktı Adımları 2

  • “Hesap Gizliliği” yazısına dokunun.

Instagram Hesabıma Kim Baktı Adımları 3

  • Açılan sayfada bulunan “Mavi ikon” üzerine dokunun ve “Gizliliği Değiştir” sorusuna “Değiştir” deyin.

Instagram Hesabıma Kim Baktı Adımları 4

  • Hesabınız artık herkese açık konuma geldi. Hikayelerinizi izleyenleri takip edebilirsiniz.

Instagram Hesabıma Kim Baktı Adımları 5

Sonuç olarak, profilinize bakanların gösterildiğini iddia eden hiçbir uygulama ve program işe yaramamaktadır. Bu tarz uygulamaları kullanan insanların birçok sorun yaşayıp, şikâyette bulunduğunu görebilirsiniz. Kullanıcı ve üyeleri kandırmak için birçok sahte görsel de kullanmaktadırlar. Instagram aynı zaman bir şirket politikası ve kuralı olarak, hiçbir kullanıcısının bilgilerini üçüncü bir uygulama ile paylaşmaz.

Profiline bakanlar kısmını gösteriyoruz diyen bu uygulamaların neredeyse hepsi virüs ve zararlı yazılım içerir. İndirdiğiniz ve kullanmaya çalıştığınız mobil cihazınıza da zarar verip, yavaşlamasına sebep olabilir. Bu uygulamalar karşı tarafı bir şekilde etkisi altına alabilmek için farklı yöntemlere başvurmaktan çekinmemektedirler. Bu yöntemlerden bazılarından, bu konuda daha fazla bilinçlenmeniz gerektiği için bahsetmek istiyoruz. Instagram hesabınıza kimlerin baktığını görebileceğinizi iddia eden bu tarz programlar, genellikle uygulamaya devam etmeniz ve başkalarına da önermeniz için sahte listeler oluşturmaktadır. Eğer böyle bir uygulama indirdiyseniz ve karşınıza Instagram hesabınıza kimlerin baktığını gösteren bir liste çıktıysa, bilmelisiniz ki bu liste sahtedir. Sosyal medya platformunuzda takip ettiklerinizi baz alarak, sizi kandırmak ve sözde uygulamanın çalıştığını göstermek üzere uygulanan bir kandırmacadan ibarettir.

Instagram hesabınıza girip profilinizi inceleyenler kimler? Instagram hesabıma bakanları gösteren uygulamalar nasıl yapılır? Bu soruların cevabını almak için indirdiğiniz tüm o kötü yazılım ve uygulamalar, bazen sadece kişisel bilgilerinizi ele geçirmekle de yetinmez. Telefonunuzda ya da programı indirdiğiniz mobil cihazınızda yer alan tüm banka veya başka bir konuda kayıtlı olan kişisel bilgi ve şifrelerinizi de ele geçirebilir. Oldukça masum ve zararsız gözüken bu programlar, gösterdikleri niyetin tamamen aksine çalışır. Siber güvenliğinizi ve kişisel gizliliğinizi tehdit etmekle kalmayıp, cihazlarınıza bile zarar verebilir.

Instagram Hesabıma Bakanlar

Sonuç olarak özetleyecek olursak; Instagram profilinize kimlerin baktığını gösterecek hiçbir uygulama ve program yoktur. Bunu gerçekleştirdiğini iddia eden tüm program ve uygulamalar, kişisel bilgilerinizi ele geçirmeye çalışan virüslü yazılımlardır. Eğer bu programlardan herhangi birini yanlışlıkla veya denemek için indirdiyseniz, geç kalmadan hemen mobil cihazınızdan kaldırın. Unutmayın sanal ortamdaki güvenliğiniz; merak ettiğiniz bu tarz geçici soruların cevaplarını öğrenmekten daha önemli ve kıymetlidir!