%50 İNDİRİM'İN BİTMESİNE
Gün
Saat
Dakika
Saniye

Instagram Hesap Yedekleme Nasıl Yapılır?

Her insan geçmişten günümüze sosyal medya hesaplarında paylaştığı fotoğrafları, bilgisayarında yer alan videoları ya da buna benzer anıları hiçbir zaman kaybetmemek için uygun gördükleri alanlarda yedeklemektedir. Instagram’ın popülerleşmesiyle birlikte paylaşılan anıların yedeklenmesi daha önemli bir hale gelmeye başladı. Bu isteğin en önemli sebebi; sosyal medya platformları tarafından uygulanan hesap kapatma işlemlerinin son zamanlarda daha etkin hale gelmesidir.

Bir hesap içerisinde depoladığınız anıların tamamı yedekleme işlemleri gerçekleştirilmediği durumda hesap kapandığı andan itibaren tamamıyla yok olabilir. İlgili durumlarla karşılaşmamak için öncelikle fotoğrafları, videoları ve buna benzer anıları yedek almayı unutmamanız gerekiyor. Bu içeriğimizde birçok kişi tarafından günümüzde aratılan işlemlerden biri olan “Insta Hesap Yedekleme Nasıl Yapılır?” sorusunun yanıtını vereceğiz.

Instagram Hesap Yedekleme Nasıl Yapılır?

Instagram Hesap Yedekleme Adımları

Bir hesap içerisinde bulunan fotoğrafları ya da videoları yedeklemek istiyorsanız yedekleme işlemleri için birçok alternatif yönteminiz olacaktır. Bu yöntemlerden en önemlisi anıların tamamını bilgisayara indirip sonrasında “Google Drive” gibi bulut depolama hizmeti sunan servislere yüklemektedir. Instagram hesap yedekleme işlemine geçmeden önce hesabınızda yer alan “Verilerinizi İndir” özelliğini kullanarak dosyalarınızın tamamını bilgisayara yüklemelisiniz. Bu işlem için aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz.

 • Instagram uygulamasına telefonunuzdan giriş yapın.
 • Akış sayfasının sağ alt köşesindeki “Profil Resmi” simgesine tıklayın.
 • Profilin sağ üst köşesinde yer alan “Üç Çizgi” butonuna dokunun.
 • “Ayarlar” kategorisine girin.
 • “Güvenlik” sekmesine tıklayın ve “Veri İndirme” alanına girin.
 • “İndirme Talep Et” butonuna dokunun.
 • “Hesap Şifresi” girişini gerçekleştirin ve “İleri” seçeneğine tıklayın.

Sondan bir önceki adımda sizden talep edilen mail adresiniz kesinlikle ve kesinlikle doğru olmalıdır. Bunun en önemli sebebi verilerinizin orada yer alan alana girmiş olduğunuz e-posta adresine zip dosyası olarak gönderilmesidir. Tüm verilerinizin yer aldığı elektronik posta iletisini aldıktan sonra verileri bilgisayarınıza indirin ve sonrasında aşağıdaki adımları uygulayın.

 • “Google Drive” web sitesi aracılığıyla kişisel saklama alanınıza girin.
 • “Yeni > Dosya Yükleme” yolunu takip edin.
 • İndirdiğiniz dosyayı seçip, “Aç” butonuna dokunun.

Bu üç adımın hemen ardından Instagram’ın size göndermiş olduğu yedeklerinizi artık bulut depolama alanında yedeklemiş olacaksınız. Birçok kişi veri gizliliği konusunda kafasında oluşan endişeleri bu şekilde ortadan kaldırabiliyor. Hâl böyle olunca artık Instagram tarafından kişisel hesabınızın erişime kapatılması ya da işlemlerinin engellenmesi durumunda yüklediğiniz fotoğrafları kaybetmeyeceksiniz.

Instagram Hesap Yedekleme İşlemlerini Neden Gerçekleştirmeliyim?

Instagram günümüzde gün geçtikçe kullanıcı kitlesini arttırmaya devam ettiği için topluluk kuralları konusunda daha katı işlemler gerçekleştirmeye başladı. Bu sebeple profilinizde yapmış olduğunuz herhangi bir paylaşımdan kaynaklı olarak hesabınızın erişimi kısıtlanabilir ya da erişim tamamen ortadan kaldırılabilir. Bu gibi bir durumla karşılaştığınızda hesap içerisinde yer alan verilerinize erişme gibi bir imkanınızda olmayacaktır. Hesabımı silmeden verilerimi yedeklemek istiyorum, bu yedekler benim için gerçekten önemli diyorsanız ilgili başlık altında anlatılan işlemleri uygulayarak yedekleme işlemini tamamlamalısınız.

Instagram Hesabımı Yedekledikten Sonra Ne Yapmalıyım?

Instagram hesabınızda yer alan verilerinizin tamamını ilgili adımlar neticesinde yedekledikten sonra yapmanız gereken herhangi bir işlem kalmıyor. Ta ki hesabınızın içerisindeki verilerinizi güncelleyene kadar, verilerinizi indirme işlemi aracılığıyla sizlere gönderilen e-postanın içerisinde sadece o ana kadar paylaştığınız veriler bulunmaktadır. O an itibariyle paylaştığınız verilerin yedekleme işlemi asla ve asla otomatik bir şekilde gerçekleşmiyor. Bu sebeple sizin belirli aralıklarla, yani gönderi paylaştıkça verileri indir seçeneğini kullanarak hesap yedekleme işlemini gerçekleştirmeniz gerekiyor.

Instagram Hesabımda Aldığım Yedeklerde Hangi Paylaşımlar Gönderiliyor?

Instagram’ın bizlere sunmuş olduğu Instagram hesap yedekleme fırsatı aracılığıyla hesabınızın o an içerisinde yer alan birçok içerik sizlere e-posta aracılığıyla gönderilmektedir. Bunlar;

 • Direkt Mesaj (DM) Kutusu
 • Fotoğraflar
 • Videolar
 • Reels İçerikleri
 • İGTV İçerikleri

Her biri tarafınıza bir mail aracılığıyla zip dosyası halinde gönderilmektedir. Bu dosyayı Google hesabınıza yedekledikten sonra uygulamanız gereken herhangi bir işlem kalmıyor.