%50 İNDİRİM'İN BİTMESİNE
Gün
Saat
Dakika
Saniye

Instagram Hikayeye Müzik Ekleme

Her geçen gün yepyeni özelliklerle karşımıza çıkan Instagram hikayeye müzik ekleme özelliğini de artık kullanıma sunuyor. Platform kullanıcılarının sosyal medyayı daha aktif bir şekilde kullanması ve kullanırken eğlenmesi konusunda çok değişik fırsatlar sunmaya başladı. Bu özellik henüz daha Türkiye’ye gelmeden önce yurtdışında kullanıma sunulmuştu. Her kullanıcıdan mükemmel geri dönüşler alması ile birlikte artık Türkiye’de de kullanıma sunularak hikaye paylaşımlarında farklı farklı müziklere yer verebilme imkanını elinizde bulundurabiliyorsunuz. Hatta üstüne üstlük müziği eklemek için yapmanız gerekenlerde oldukça basit diyebiliriz.

Instagram hikayelerine müzik ekleme işlemi bazı kişiler tarafından çok gerekli bir özellik olarak görülmese de bazı kişiler için oldukça gerekli olduğu görülüyor. Kullandığı telefon hikaye kaydederken müzik çalma özelliğini desteklemiyorsa bu şekilde daha rahat bir kullanım yakalayacak birçok kullanıcı var. Biz de bu konu hakkında sizlere gerekli bilgiler vererek yeni özellikleri tanıtmak için bu yazımızı yayına alacağız.

Instagram Hikayeye Müzik Ekleme Özelliği Ne Zaman Sunuldu?

Sosyal medya kullanıcılarının dört gözle beklediği hikayeye müzik ekleme özelliği yabancı ülkelerde 2019 yılı içerisinde sunulmuş olsa da Türkiye’ye gelmesi 15 Nisan tarihine kadar gecikti. Bu sorunun sebebi bilinmiyor ancak tüm ülkelerde yayına alınması için bazı beta testlerinden geçmiş olması gerektiği bilindiği için kullanıcılar tarafından sorun olarak görülmedi. Tabii ki 15 Nisan tarihinde hiçbir şekilde bilgi verilmeden yayına alınması da kullanıcıları bir o kadar şaşırttı.

Instagram Hikayeye Müzik Ekleme Özelliği Ne İşe Yarıyor?

Instagram hikayeye şarkı eklemek için bu özelliği aktif hale getirdiğinizde kafanızda birçok soru işareti oluşacağını düşünüyoruz. Henüz özellik yayına alınmadan önce ben zaten bu işlemi çok kolay bir şekilde gerçekleştirebiliyordum diyenleriniz de olacaktır. Bu işlem aslında instagram hikayelerinin daha kolay bir kullanıma sahip olması için sunulmuştur. Ekstra uygulamalara ihtiyaç duymadan hikayenin süresi kadar müzik ekleyerek uzun uğraşlar gerektiren ayarlamaları yapmanıza artık gerek kalmıyor. Hem de ekleyeceğiniz müziğin kalitesi orijinale oldukça yakın olacaktır. Bunun yanı sıra global bir platform olduğu için hikayelerinize ekleyebileceğiniz yüzlerce, milyonlarca müzik seçeneğine de sahip olduğunuzu da bilmelisiniz. Bu çeşitlilik sayesin Türkçe, İngilizce, Fransızca ve dünya üzerinde bulunan birçok dille söylenen şarkıları hikayelerinize ekleyebilirsiniz.

Instagram Hikayelere Eklenen Müzikler Nereden Alınıyor?

Yeni yayınlanan güncelleme ile hikayelere eklenen müzikler Instagram & Spotify işbirliği ile kullanılıyor. Tabii ki sizin herhangi bir şekilde instagram hesabınızı spotify hesabınıza bağlamanız gerekmiyor. Bu işlem iki marka arasında belirli protokoller ile yapılan işbirliği sonucunda gerçekleştiriliyor ve hesabınıza otomatikman entegre edilmiş bir şekilde sizlerin kullanımına sunuluyor. Platform içerisinde birçok müziği barındırdığı için telefonunuzda bulunan bir müziği buraya yükleyip o şekilde yayınlama imkanını sizlere sunmuyor. Tabii ki bunun asıl sebebi telifli müziklerin izinsiz bir şekilde paylaşılmasını engellemek oluyor.

Platformda bulunan müzikler sizlere kategorilendirilmiş olarak sunuluyor. Bu doğrultuda ruh halinize göre birçok türden müziği rahatlıkla bulabiliyorsunuz. Aynı zamanda üst kısımda arama yerine tıkladığınızda aklınızda bulunan müziği kolaylıkla bulup hikayenize ekleyebiliyorsunuz.

İnstagram Hikayeye Müzik Ekleme

Instagram Hikayeye Müzik Ekleme Nasıl Yapılır?

Instagram’a yeni gelen güncelleme ile birlikte sunulan fotoğrafa ve ya videoya müzik ekleme özelliği kullanıcıların bir hayli sevdiği özelliklerden biridir. Instagram hikayeye müzik ekleme özelliğinin nasıl kullanacağınız konusunda fikir sahibi olmak istiyorsanız aşağıda bulunan adımları yerine getirebilirsiniz.

 • Android veya iOS cihazlarınızda bulunan Instagram uygulamasına girin.
 • Ardından kullanıcı adı ve şifrenizi kullanarak girişinizi yapın.
 • Anasayfanın sol üst köşesinde bulunan “Fotoğraf Makinası” simgesine tıklayın.
 • Bu adımda alt kısımdan paylaşımınızı “Video” olarak belirlemeniz gerekiyor.
 • Ardından hikayenize eklemek istediğiniz videoyu çekin ve üst kısımda bulunan “Gülen Yüz” simgesine dokunun.
 • Bu simgede etiket ekleme ve diğer işlemleri rahatlıkla oluşturabilirsiniz.
 • Müzik ekleme işlemi için yine seçenekler arasında bulunan “Müzik” sekmesini tıklayın.
 • Ardından ekleyeceğiniz müziği seçmek için karşınıza bir pencere çıkacaktır.
 • Aradığınız müziği burada bulamazsanız hemen yan sekmeye geçerek buradan aradığınız müziği seçebilirsiniz.
 • Sonrasında ise seçtiğiniz müziğin üzerine tıklamanız gerekecektir.
 • Bu işlemi de tamamladıktan sonra hikayeniz artık müzikli bir şekilde paylaşıma hazır olacaktır.

Her ne kadar instagram hikayesine müzik ekleme işlemi yukarıda ki adımlara bakıldığında çok zor gibi gözükse de bir kere yaptıktan sonra daha rahat halledebilirsiniz.

Instagram Hikayeme Telefondan Müzik Eklenir mi?

Bu özellik maalesef ki instagram tarafından kullanıcılara sunulmuyor. Bunun en önemli sebebi kullanıcıların olası telifli müzikleri hikayelerinde kullanmalarıdır. Tabii ki bir süre sonra üçüncü parti uygulamalar aracılığıyla instagram hikayesine müzik ekleme işlemi ortaya çıkacaktır. Her ne kadar bu işlem size sunulsa da kullanmanızı kesinlikle önermiyoruz.

Instagramın sizlerin kullanımına sunduğu müzik çeşitleri çok genel bir yapıya sahip olduğu için aradığınız her müziği rahatlıkla bulabilirsiniz. Bu konuda herhangi bir şüpheniz olmasın. Hemen telefonunuzu elinize alarak instagram hikayeye müzik ekleme işlemini gerçekleştirebilir ve takipçileriniz ile ne tür müziklerden hoşlandığınızı paylaşabilirsiniz.

Instagramda Müzikli Hikaye Bir Süre Sonra Kayboluyor mu?

Instagram müzik özelliği hikayeler bölümünün işleyişinde herhangi bir değişikliğe sebebiyet vermiyor. Yine her zaman olduğu gibi göndermiş olduğunuz hikayeler sadece 24 saat aktif kalacak ve bir süre sonra kaybolacaktır. Tabii ki hikayeler sadece diğer kişilerin erişimine kapanıyor. Siz istediğiniz zaman hikayeyi tekrardan görüntüleyebiliyorsunuz. Bir süre sonra diğer kullanıcılarında sürekli olarak görüntülemesine izin vermek için hikayeyi profilinize sabitleyebilirsiniz. 

Hikayenize şarkı eklediğinizde müzikli hikayenin herkes tarafından görülebilmesi için profile sabitleme özelliğini kullanabilirsiniz. Profile sabitlemenin ise nasıl kullanılacağı aşağıda belirtilmiştir.

 1. Paylaştığınız müzikli hikayeyi profilinize sabitlemek için yine her zaman olduğu gibi profilinize giriş yapmalısınız.
 2. Ardından kullanıcı adınızın görüldüğü kısmın altında yuvarlakların içerisinde “+” butonu bulunacaktır.
 3. Bu butona tıklayarak yakın zamanda paylaştığınız müzikli hikayeleri paylaşabilirsiniz.
 4. Bu durum kullanıcılarınıza mükemmel bir “Öne Çıkanlar” kısmı sunmak için yararlı olacaktır.
 5. İşlemler tam anlamıyla bu kadar basittir.

Her geçen gün kendini daha iyi yönlerde geliştiren Instagram platformunun yeni güncellemelerini bekleyin. Bu güncellemeler henüz daha resmi olarak sunulmamış olsa bile beta sürümüne katılarak bu güncellemeleri ilk defa siz deneme fırsatı bulabilirsiniz.