%50 İNDİRİM'İN BİTMESİNE
Gün
Saat
Dakika
Saniye

Instagram Kişi Önerilerini Kapatma

Instagram kullanıcılarına platformda birbirinden farklı yeni yeni deneyimler sunmak amacıyla profil sahibinin kullanıma izin verdiği tüm bilgileri en ince ayrıntısına kadar işlemektedir. Bu bilgilerden biri de son zamanlarda birçok kişinin canını sıkan instagram kişi önerileri oluyor. Yapay zeka kullanılarak telefon numaranızla hesabınızı eşitlediğiniz durumlarda lokasyon, ortak beğeniler ve hatta takipçilerden kaynaklı öneriler tarafınıza sunulmaktadır. Bu yayınımızda İnstagram Kişi Önerilerini Kapatma işlemi için yapmanız gerekenleri sizlere en detaylı haliyle anlatacağız.

Instagram’da Önerilen Kişileri Kapatma Nasıl Yapılır?

Instagram telefon numaranızı eşitlemeniz ya da birden çok takipçiniz olması durumunda akış kısmında sizlere öneri niteliğinde bazı kişiler göstermektedir. Bu önerileri engellemek için yapmanız gereken işlemlerin başında telefon numaranızın profilinizle olan eşitlemesini kaldırmak geliyor. Instagram Kişi Önerilerini Engelleme işlemi için aşağıda belirtilen adımları eksiksiz yerine getirmeniz gerekmektedir.

  1. Akıllı telefonunuzda yüklü olan Instagram uygulamasını açın ve sağ alt köşede bulunan profil resmi simgesine tıklayarak size ait profile giriş yapın.
  2. Profilinize girdikten sonra sağ üst köşede bulunan “Üç Çizgi” simgesine dokunun.
  3. Bu kısımda sizlere birden fazla seçeneğin olduğu bir menü listelenecektir. Bu listede “Ayarlar” kısmı bulunuyor. Ayarları yapmak için bu seçeneğe tıklayın.
  4. Ayarlar sekmesinin içerisinde bulunan “Kişiler” kısmına giriş yapın.
  5. Bu bölümde akışta ya da farklı bölümlerde sizlere önerilen arkadaş listelerini engelleyebilir ya da bağlantıları tamamen kaldırabilirsiniz.

Kişiler bölümünde sadece telefon numarasıyla olan bağlantıyı değil aynı zamanda “Facebook” hesabınla olan bağlantıyı da kaldırmanız gerekiyor. Hesabınızla ilgili tüm bağlantıları kaldırmanız sizlere platformunda artık herhangi bir kişi önerisi sunmasını engelleyecektir.

Bu kısımda bağlantıları kaldırmak için ilgili birimin yanında bulunan “Bağlanıldı” yazısının üzerine tıklamanız gerekiyor. Bunun ardından karşınıza çıkacak olan “Bağlantıyı Kes” butonuna tıklamak bağlantının ortadan kaldırılması ve tüm önerilerin iptal edilmesini sağlayacaktır. Hem bu işlemi gerçekleştirerek platformun sizin hakkınızda özel olarak nitelendirdiğiniz bilgileri elde etme imkanını da bulamayacaktır.

Instagram Kişi Önerilerini Kapatma

Instagram “Senin İçin Önerilenler” Kapatma

Her ne kadar kişisel bir profiliniz olsa da instagram tarafından karşınıza çıkarılan takip edilmesi gerekenler önerileri sizleri bazı durumlarda rahatsız edecektir. Telefonunuzda kayıtlı olan ya da belirli bir süre önce kayıtlı olmasına rağmen artık sildiğiniz bir numaranın sahibinin sürekli olarak karşınıza çıkması sizi muhakkak bıktırabilir. Insta Kişi Önerileri Kapat işlemi için tek yapmanız gereken aşağıda bulunan adımları yerine getirmek ve bunun sonucunda istemediğiniz kişilerin platform tarafından size sunulmasını önlemektir. Bu adımda anlatılanlar sadece eski sürümde geçerli olacaktır.

  1. Instagram uygulamasını açın ve anasayfanın alt kısmında bulunan kalp simgesine tıklayın.
  2. Bu simgeye tıkladığınızda size iki farklı seçenek sunulacaktır. Bu seçenekler arasında “Sen” kısmına girin.
  3. Ekranı aşağıya doğru kaydırmaya devam ettiğinizde hiç alakanız olmadığını düşündüğünüz ancak sürekli olarak karşınıza çıkan kişi önerileri çıkacaktır. Bu kişileri önerilenler listesinden kaldırmak için yan tarafında bulunan çarpı simgesine dokunmanız gerekiyor.
  4. Bu listede bulunan kişilerden herhangi birini çarpı simgesiyle önerilenlerden kaldırmak eğer geçerli bir yöntem olmuyorsa kişi profiline girerek sağ üst köşede bulunan simgeye tıklayıp kişiyi engelleyebilirsiniz. Bu durumda kişi önerisi artık asla karşınıza çıkmayacaktır.

Bu adımlar neticesinde karşınıza çıkan tüm öneriler rahatlıkla ortadan kaldırılacak ve size bir daha asla sunulmayacaktır.

Instagram Kişi Önerileri Neye Göre Karşıma Çıkıyor?

Instagram’ın kullanıcı deneyimini üst düzeye getirmek için kullanmış olduğu birçok algoritma bulunuyor. Bu algoritmalardan en önemlisi kişi önerilerini karşımıza çıkarmak için çalışmaya devam ediyor. Bu doğrultuda hiç alakanız olmayan kişileri öneri olarak gördüğünüzde bu konuda kesinlikle onu takip eden bir kişiyi takip etmiş ya da herhangi bir fotoğrafını beğenmiş olabilirsiniz. Hiçbir bilgim yok diyor olsanız da bu konuda kesinlikle o kişiyle ortak olan bir kullanıcı ile aranızda etkileşim olmuştur.

Bunların yanı sıra kişi önerilerinin belirlenmesinde aktif rol oynayan bir diğer özellik ise kayıt olurken vermiş olduğunuz telefon numarasıdır. Rehberinizde kayıtlı olan telefon numaralarını kullanan ve telefon numarasını kullanarak platforma kayıt olan kullanıcıların takipçileri sizlere muhakkak öneri olarak sunulacaktır. Bu doğrultuda önerileri kapatmak için direkt olarak telefon numaranızın bağlantısını instagram profilinizden kaldırmanız gerekiyor.

Telefon numarası ve takipçi etkileşiminden ayrı olarak kişi önerilerini kapatma gereksinimi duyacağınız bir diğer durum ise hesabınızı facebook profilinizle bağlamış olmanızdır. Facebook’ta arkadaşınız olup instagramda takip etmediğiniz kişiler belirli aralıklarla akışta listelenecek ve karşınıza çıkarılacaktır. Bu doğrultuda o kişiyi takip eden veya fotoğraflarını beğenen kişilerin de size öneri olarak sunulması olasılığı çok yüksektir.

Kişi önerileri işleminin sunulmasındaki bir diğer ve önemli olan etken ise mail adresinizdir. Her geçen gün insanlar arası iletişimin popülerlik kazanması ve bu doğrultuda platformların tüm dataları kullanarak kişiler arası etkileşimi sağlaması için bazı yöntemler oluşturuluyor. Kayıtlı olan mail adresinizi kullanarak karşılıklı olarak mail gönderdiğiniz kişiler sizlere instagram da öneri olarak sunulacaktır. Bu durumda mail adresinizi hiç kullanılmamış bir mail adresinden seçebilir ya da kişi önerilerini kapatma işlemini manuel olarak gerçekleştirebilirsiniz.

Instagram Önerilen Kişileri Engellediğimde Tekrar Öneri Olarak Gelir Mi?

Instagram’da bir kullanıcıyı engellemek o kullanıcı ile sizin aranızda olan bağın tamamen ortadan kaldırılması anlamına geliyor. Bu doğrultuda kişi size önerildiğinde profiline girerek onu engellerseniz artık aranızda hiçbir bağ kalmamış ve nefret ettiğiniz öneriler kısmında gösterilmemesi mümkün hale gelecektir. Her geçen gün popülerlik kazanan instagram bu konuda kullanıcılarına farklı çözüm önerileri sunuyor. Bu çözüm önerilerinden herhangi birini kullanmak sizlere en iyi şekilde platformu kullanma avantajı sunacaktır.

Instagram’da Başkalarına Önerilmek İstemiyorum, Nasıl Kapatırım?

Hiç tanımadığınız kişilerden sürekli olarak takip isteği alıyorsanız muhtemelen o kişilerin akışında siz kişi önerisi olarak geçiyorsunuzdur. Bu sebeple tanımadığınız kişilerden takip isteği almamak için yapmanız gereken en önemli şey insta kişi önerilerini kapatma olacaktır. Bu doğrultuda sizin kapatmış olduğunuz kişi önerileri diğer kullanıcıları da etkileyecek ve size daha rahat bir kullanım sunacaktır. Bunun yanı sıra instagramda tanımadığınız kişilerden gelen öneri isteklerini kaldırmak için kişiyi direkt olarak engelleme yolunu tercih edebilirsiniz. Bu işlemle birlikte mükemmel bir kullanımı rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz.