%50 İNDİRİM'İN BİTMESİNE
Gün
Saat
Dakika
Saniye

Instagram Mesaj İsteklerini Kapatma Nasıl Yapılır?

 • Ana Sayfa
 • Blog
 • Instagram Mesaj İsteklerini Kapatma Nasıl Yapılır?

Instagram artık günümüzde her ne kadar fotoğraf paylaşma platformu olarak görülüyor olsa da yenilikçi yüzü sebebiyle kişilerin birbiriyle iletişimine de olanak tanıdı. Bazı kullanıcılar direkt mesaj özelliğini aktif olarak kullanırken bazıları ise sadece arkadaşlarıyla aralarında beğendiği gönderileri birbirine bildirme aracı olarak kullanıyor.

Tabii ki böyle bir platformun kullanıcılar arasında özel mesajlaşma özelliğini aktif etmesi yabancı kişilere karşı çekingenlik duygusu önplanda olan kullanıcıların mesaj taleplerini kapatma düşüncesinin daha baskın olmasına sebep oldu. O halde bu yazımızda tanımadığı kişilerden özel mesaj almak istemeyen kullanıcıların instagram mesaj isteklerini kapatma işlemini nasıl gerçekleştirebileceğini sizlerle paylaşalım.

Instagram Mesaj İsteklerini Kapatma Nasıl Yapılır?

Instagram Direkt Mesaj Özelliğini Devredışı Bırakmak

Instagram’da tanımadığınız kişilerin sizlere mesaj atmasından rahatsız oluyorsanız direkt mesajları otomatik olarak kapatarak istemediğiniz kullanıcılardan mesaj gelmesini engelleyebilirsiniz. Facebook şirketinin kullanıcı gizliliğine ve buna benzer konulara son zamanlarda her zamankinden daha fazla önem veriyor olması özel mesajlaşma işleminin karşılığında instagram dm kapatma fırsatını da platform kullanıcıları için sunmamasını beklemiyorduk.

Bu başlık altında vereceğimiz bilgiler sayesinde sizi rahatsız eden kullanıcıları instagram üzerinden engellemek yerine size mesaj göndermesini kısıtlayabilirsiniz. Bu işlem için aşağıdaki adımları takip etmeniz yeterli olacak.

 1. Instagram uygulamasının yüklü olduğu telefondan hesabınıza giriş yapıp özel mesaj kutunuza yönelin.
 2. Bu kısma giriş yaptıktan sonra sizi daha önceki direkt mesaj kullanarak iletişime geçtiğiniz kişilerin listesi karşılayacaktır.
 3. Buradan sizi sürekli mesaj atarak rahatsız eden kullanıcı ile olan konuşmaya tıklayarak sohbet penceresini açın.
 4. Kişi ile olan konuşma penceresinin üst kısmında bulunan ⓘ sembolüne tıklayın.
 5. Bu sembole tıkladıktan sonra karşınıza birden fazla seçenekler çıkacaktır.
 6. Bu seçeneklerin arasında bulunan “Bildirimleri Sessize Al” butonuna tıklayarak kişiyle olan instagram konuşmalarınızda bildirim gelmesini engelleyebilirsiniz.

Bu yöntem birçok instagram kullanıcısı tarafından rahatsızlık duyduğu kişilerden gelen mesajları engellemek için en fazla kullanılan yöntemlerden biridir. Her zaman kesin sonuçlar verir ancak kişinin size mesaj göndermesini engellemeyecektir. Hâl böyle olunca kişiden gelen mesajları tamamen engellemek isteyen kullanıcılar için de birkaç alternatif yolumuz bulunuyor.

Instagram Özel Mesajları Tamamen Kapatma

Her geçen gün kendisini sürekli olarak geliştiren ve bu gelişmelerle birlikte kullanıcı güvenliğini daha önplana çıkaran Instagram, sizi takip etmeyen ancak mesaj almak istemediğiniz kişilerin gönderdiği mesajları sizin onayınıza sunmaktadır. Tabii ki bu durumun mümkün olması için hesabınızda öncelikle birkaç ayar yapmanız gerektiğini söylemek çok doğru olacaktır. Bu ayarlamaları aşağıda bulunan adımları takip ederek yapabilir ve bunun sonucunda gelen mesajlar siz onaylamadıkça size iletilmez.

 1. Instagram’da sizi takip etmeyen bir kullanıcıdan gelen mesaj direkt mesaj kutusu içerisinde bulunan “İstenmeyen” klasörüne düşecektir.
 2. Bu kişiden gelen mesajı siz kabul etmediğiniz sürece kişinin gönderdiği mesajlar ana mesaj kutunuza düşmeyecek.
 3. Herhangi bir mesajı “Geri Çevir” özelliğini kullanarak ortadan kaldırmak istiyorsanız “İstenmeyen” kutusuna girerek mesajı açıp alt kısımda bulunan “Geri Çevir” butonunu tıklamanız yeterlidir.
 4. Bu kullanıcı artık size herhangi bir yolla mesaj atamayacak ve sizi rahatsız edemeyecektir.

Bir Mesajı Geri Çevirdiğimde Karşı Tarafa Bildirim Gider Mi?

Tanıdığınız ancak takipleşmediğiniz bir kullanıcıdan gelen mesaja yanıt vermek istemiyorsanız tek yapmanız gereken işlem bir önceki paragrafta bahsedilen “Geri Çevir” yolunu denemek olacaktır. Tabii ki kullanıcılar ne kadar yanıt vermek istemese de bu kişilerden gelen mesajı geri çevirdiğinde onlara bildirim gidip arkadaşlığının bozulmasını ya da karşı taraftaki kişiyi kırmayı kesinlikle istemeyecektir. Bu konuda özellik kişisel tercihlerinizi kesinlikle karşı tarafa iletmeyerek karşı taraftaki kullanıcının mesajı geri çevirdiğinizi anlamasına olanak tanımıyor.

Instagram DM Özelliğini Biyografi Kısmına Not Bırakarak Kapatma

Her ne kadar yukarıda anlatılan yöntemlerden herhangi birini kullanmak istemeyen kullanıcılar olsa da bu kişiler bu özellikleri kullanmayarak üstüne üstlük kendilerine alternatif yollar üretebiliyor. Instagram’da bazı kullanıcıların profiliniz ziyaret ettiğinizde muhakkak biyografi kısmında “DM Atmayın!” notunu görmüşlüğünüz vardır. Bu da platformda tercih edilen yöntemlerden biridir ancak ne kadar etkili olduğu konusunda tam bir fikrimiz yok. Kişilerden gelen mesajları tamamen engellemek istiyorsanız bir önceki adımlarda anlatılan yollardan herhangi birini kullanmanızda fayda var.

Instagram’da Direkt Mesaj özelliğini tamamen tüm kullanıcılara kapatmak ne yazık ki günümüzde Instagram tarafından sunulan bir özellik olarak karşımıza çıkmıyor. Bu sebeple ilerleyen günlerdeki güncellemeleri takip ederek bu özelliğin gelip gelmeyeceği konusunda fikir sahibi olabilirsiniz.