%50 İNDİRİM'İN BİTMESİNE
Gün
Saat
Dakika
Saniye

Instagram Reels Nedir? Nasıl Kullanılır?

Instagram reels nedir? Nasıl kullanılır? Instagram, ülkemizde ve dünyada oldukça sık kullanılan sosyal medya uygulamalarından biridir. Çoğunlukla fotoğraf ve videolar paylaşımının yapıldığı uygulamaya, her geçen gün yeni özellikler ve güncellemeler de eklenmektedir. Kullanıcı ve üyeleri için yeniliklerine hız kesmeden devam eden Instagram, şimdiler de Reels özelliği ile kullanıcıların kısa videolar paylaşmasına ve arka planda müzik ile videoyu istenilen formatta düzenlemesine izin veriyor.

Instagram reels de kullanıcılar 15 saniyelik videolar çekip, sayfalarına yükleyebiliyorlar. Instagram’ın bu uygulamayı yenilik olarak sunmasının en büyük sebeplerinden biri hiç kuşkusuz, rakip bir platformlardır.

Instagram Reels Nedir?

Instagram reels, ses ve müzik içeren kısa videoların paylaşımını sağlayan bir uygulamadır. Kullanıcı ve üyeler, reels videolarını hem story hem de gönderi olarak paylaşabiliyorlar. Instagram’ın sayfasında reels bölümü adı altında gösterilen bu videolar, aynı zamanda ana sayfadaki profilde de görülüyor. Reels uygulaması sayesinde kullanıcılar videolarını daha yaratıcı bir şekilde paylaşma şansı elde edecek. Bu durumda Instagramın içerik konseptini daha da fazla genişletecek. Reels, birçok Instagram kullanıcısına özellikleri sayesinde daha yaratıcı ve dikkat çekici olma şansı yakalamalarını sağlıyor. Kullanıcı ve üyeler Reels sayesinde kendilerini daha yaratıcı ve eğlenceli bir şekilde ifade edebilecek.

Instagram Reels Nedir? Nasıl Kullanılır?

Instagram Reels Nasıl Kullanılır?

Fotoğraf paylaşım uygulaması olarak sosyal medya platformunda yer alan Instagram, yıllar içerisinde bünyesine birçok yeni özellik ekledi. Reels özelliği de son eklenen özelliklerinden biri! Kullanıcı ve üyeler tarafından oldukça beğeni ile karşılanan reels özelliğini kolay bir şekilde kullanabilmeniz için, adımları birer birer sıraladık.

  • İlk olarak reels videoları hazırlamak için öncelikle Instagram uygulamanıza giriş yapın ve sağ üst köşede yer alan “Instagram logosuna” tıklayın.
  • İkinci olarak, açılan sayfadan hikaye, canlı ve reels seçeneklerinden reels yazılı olanı seçin.
  • Daha sonrasında açılan sayfada reels kısmını seçtikten sonra, başla butonuna tıklayın. Başla butonuna tıkladıktan sonra videonuzu çekmeye başlayabilirsiniz.
  • Videoyu kaydettikten sonra efekt ve müzik ekleyebilirsiniz. Müzik eklemek için Instagram müzik uygulamasını kullanmanız yeterli olacaktır.

Instagram kamerasında yer alan reels uygulaması, kendi bünyesi içerisinde de birçok farklı efekt ve yaratıcı düzenleme seçenekleri sunuyor. Bu seçenekler ise şu şekildedir:

  • AR Efektleri: Reels galeride hem Instagram’da hem de dünyanın farklı bölgelerinde yaşayan ünlü içerik üreticilerinin hazırladığı artırılmış gerçeklik efektleri bulunuyor. Çektiğiniz reels videosuna beğendiğiniz AR efektlerinden herhangi birini seçip uygulayabilirsiniz.
  • SES: Instagram uygulamasının müzik kütüphanesinden seçim yapabilirsiniz veya kendi orijinal sesinizi de ekleyebilirsiniz. Eğer kendi orijinal sesinizi kullanırsanız ve herkese açık bir hesabınız varsa, başkaları da bu sesi kendi reels videolarında kullanılabilme imkanına sahip olabilecek.
  • Geri Sayım ve Zamanlayıcı: Zamanlayıcı ve geri sayım sayesinde eller serbest özelliği ile video çekebilirsiniz.
  • Hizalama: Çektiğiniz iki klip videosunu birleştirebilmek için ve en önemlisi pürüzsüz bir geçiş sağlayabilmek için, klipteki nesneleri hizalama özelliği ile hizalayabilirsiniz.
  • Hız: Video ve seslerin belirli bölümlerini seçerek yavaşlatıp, hızlandırabilirsiniz. Reels videolarını ayrı klipler halinde çekerek de birleştirebilirsiniz. Ayrıca isteğine göre galeriden daha önce çekmiş olduğunuz bir videoyu seçerek düzenleme yapıp hazırlayabilirsiniz.

Yukarıda sizler için Instagram reels videolarını nasıl çekebileceğinizi ve düzenleyip yükleyebileceğinizden bahsettik. Peki Instagram reels video’su nasıl paylaşılır? Eğer Instagram hesabınız herkese açık olan bir hesapsa, reels videolarınız keşfet sekmesindeki reels bölümünde başkaları tarafından da izlenebiliyor. Çektiğiniz reels videosunu akışta takipçileriniz de izlemiş olacaktır.

Videoya eğer herhangi bir konu veya müzik ile ilgili hashtag eklerseniz, o hashtag ile ilgili sayfalarda da videonuz görülmüş olacaktır. Eğer gizli bir hesabınız varsa reels videonuzu sadece, hesabınızdaki takipçi ve arkadaşlarınız görüntüleyebilecektir. Gizli hesapların takipçisi veya takip etmediği herhangi bir hesap, reels videosunda yer alan orijinal sesleri kullanamaz ve bu videoyu hesabı takip eden kişilerin dışındaki başka hesaplarla paylaşamaz. Ayrıca reels videolarda kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Reels videonuzu tamamladıktan sonra, paylaşım ekranında taslak olarak kaydedebiliyorsunuz. Taslak olarak kaydettikten sonra, kapak resmini değiştirebilir; hashtag veya metin ekledikten sonra arkadaşlarınızı etiketleyebiliyorsunuz. Instagram profilinizde paylaştığınız reels videoları, fotoğraf ve videolarınızın bulunduğu sayfadan ayrı özel bir sekmede yer alan bir uygulamadır. Çektiğiniz reels videoları, yakın arkadaşlar, story ve direct mesajlarda da paylaşılabiliyor. Reels videoları Instagram kullanıcı ve üyeleri için kendilerini ifade etmede en yaratıcı yollardan biri olmaya şimdiden aday! Daha fazla keşfetmek ve yeni içerikler üretmek için hemen Instagram reels uygulamasını kullanmaya başlayabilirsiniz.

2 Dakika Önce Hatay'dan bir müşteri Instagram 3000 Bayan Takipçi paketi için sipariş oluşturdu.