%50 İNDİRİM'İN BİTMESİNE
Gün
Saat
Dakika
Saniye

Instagram’da Mavi Tik Nasıl Alınır?

Dünya’da en çok kullanılan sosyal medya araçlarından biri olan Instagram’da bir takım sıkça sorulan ve cevaplanmayı bekleyen sorular vardır. Bu sorulardan biri de tanınmış hesaplarda oldukça sık gördüğünüz “mavi tik” işaretini nasıl kendi hesabınıza ekleyebilmektir.

Instagram’da Mavi Tik Nasıl Alınır

Instagram’da ki Mavi Tik Ne Anlama Gelir?

Ünlü hesaplarda sıkça gördüğünüz mavi tik işareti resmi hesap anlamına gelmektedir.  Peki mavi tik almanın avantajları nelerdir?

  • Güvenilirliğiniz Artar.

Ünlü birini veya sevdiği birini takip ederken hesabınızın resmi olması büyük avantajdır, çünkü sizi takip etmek isteyen kişi bu hesabın sahte ya da gerçek mi olduğu şüphesine girmez.

  • Daha Çabuk Tanınırsınız.

Resmi hesaplar daima daha çok takipçi kazanırlar. Bunun nedeni sizin hesabınızın arama kısmında en üstlerde olması, keşfet bölmesinde daha kolay gözükmeniz ve önerilen profillerde en başta gelmenizdir. Bu da takipçi sayınızda önemli bir artış olacaktır.

  • Farklı Özelliklere Daha Erken Erişirsiniz.

Resmi hesaplar normal hesapların sahip olmadığı özelliklere daha erken erişim sağlar.  Örneğin hikayelerde sıkça gördüğünüz “yukarı kaydırma” özelliğini açmanız için normalde 10 binden daha fazla Instagram takipçinizin olması gerekmektedir. Ancak eğer resmi hesaba sahipseniz bunun için 10 bin takipçiye gerek kalmadan özelliğe kolaylıkla erişebilirsiniz.

  • Sponsorlara Daha Kolay Erişirsiniz.

Eğer internet üzerinde tanınmış birisi, yani fenomenseniz, size sponsor olmak isteyen şirketler ve bireysel hesaplar size daha çok güvenir ve bu sayede reklam yaparak hesabınız üzerinden reklamlar sayesinde para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Instagram’da Mavi Tik Nasıl Alınır?

Instagram’ın 2014 yılında eklediği bu özelliğe o yılda kolaylıkla başvuru yapıp hesabınızı resmi hâle getirebiliyordunuz. Fakat Instagram 2015 yılında ne yazık ki bu özelliği kaldırdı. Politikasının bir parçası olarak Instagram, hangi hesapların doğrulanması gerektiğine karar vermek için düşünülen süreci ve kriterleri açıklamaz. Kullanıcılara, hesapları doğrulandığında bildirim bile verilmez. Hesap adlarının yanındaki mavi doğrulama rozetini görmek için bir gün giriş yapabilirler. Instagram ile bağları olan dijital ajanslar ve yayıncılar da markanız için size mavi tik, yani resmi hesap sunabilir. Buna Medya İş Ortağı Desteği denir. Instagram resmi hesapları satın alınamaz veya aktarılamaz, ancak Instagram'daki bazı çalışanlar mavi tik rozeti satmak için yakalandı ve işten çıkarıldı. Instagram ise bunu engellemek için başvuru yapımlarını tekrar başlattı. Bunun için ise Instagram’da ayarlar kısmına girip “Doğrulama İste” kısmına tıklayarak verilen formu doldurmanız gerekir. Ancak bu yine de başvurunuzun kesinlikle kabul edileceği anlamına gelmez.