%50 İNDİRİM'İN BİTMESİNE
Gün
Saat
Dakika
Saniye

Instagram Fotoğraf Boyutu Ne Kadar Olmalı ?

Instagram’da kullanıcıların paylaşmış olduğu fotoğrafların kaliteli ve göze hoş gelmesi için dikkat edilmesi gereken bazı durumlar bulunuyor. Her zaman ilgi çeken ve ziyaretçileri tarafından beğenilen profiller takipçi sayısının yanı sıra organik takipçi sayısının da artmasında etkili rol oynuyor. Hâl böyle olunca ne kadar hoş bir fotoğraf çekerseniz çekin o fotoğrafın herhangi bir bozulmaya sebebiyet vermeden paylaşılması için görsellerin boyutu dikkat edilmesi gereken konuların başında geliyor. Biz de her açıdan kaliteli, üzerinde çalışılmış ve özen gösterilen bir profile sahip olmanız için sizlere Instagram Fotoğraf Boyutu Ne Olmalı sorusunun yanıtını vererek paylaşımlarınızı buna göre yapmanıza yardımcı olacağız.

Instagram Fotoğraf Boyutu Ne Kadar Olmalı ?

Instagram Profil Fotoğrafı Boyutları

Instagram’da kendinizi iyi sunmanız için ziyaretçilerinizin profilinize girdiğinde ilk bakmış olduğu kısım olan profil fotoğrafına fazlasıyla önem vermelisiniz. Hiçbir şekilde boyutlara dikkat edilmeden paylaşılan görseller ne yazık ki profil fotoğrafı kısmında berbat bir görüntü sergiliyor. Bu görüntüden kurtulmak, ziyaretçilerinizi daha iyi bir şekilde karşılamak için aşağıda belirtilen boyutlarda profil resmi hazırlamalısınız. Hesabınızın görselini özellikle markanıza ait bir logo ile zenginleştirecekseniz normal fotoğraflara nazaran logo görüntülerinde kaliteli görüntüyü yakalamak sadece bu boyutlarda mümkün oluyor.

Instagram Profil Fotoğrafı Boyutu: 110 x 110 Pixel

Instagram Paylaşım Görseli Boyutları

Her zaman takipçilerinize kaliteli içerikler oluşturmak, fenomen olma adımlarının vazgeçilmez basamaklarından biridir. Bu durumu mümkün hale getirmek için profilinizde sergilenen görsellerin uygun çözünürlükte olması, herhangi bir bozulmayla karşı karşıya kalmaması gerekiyor. Burada bilmeniz ve asla unutmamanız gereken nokta profilinize gelen ziyaretçilerin sizi profil resminizle tanıyıp sonrasında paylaşımlarınızla takip etmeye başlayacak olmasıdır. Takipçi adaylarınız profilinize girdiğinde özensiz, kalitesiz içerikler görünce muhtemelen sizi takip etmeden sayfanızdan çıkacaktır. Hâl böyle olunca kaliteli paylaşım içerikleri üretmeniz için aşağıda verilen boyutlara dikkat etmeniz ve fotoğraflarınızı bu şekilde düzenlemeniz gerekiyor.

Instagram Paylaşım Görseli Boyutu: 510 x 510 Pixel ve 1080 x 1080 Pixel

Instagram Hikâye Görseli Boyutları

Her geçen gün kendini geliştiren ve geliştirmekten hiçbir şekilde vazgeçmeyen bir platform olması sebebiyle son zamanlarda karşımıza birçok güncelleme çıktı. Bu güncellemelerden en önemlisi ve kullanıcılar tarafından aktif olarak kullanılanı hikaye paylaşımlarıdır. Bu paylaşımlar paylaşıldığı andan itibaren ortalama 24 saat profilde kalıp anlık görüntüleri takipçilerle paylaşmak için en ideal paylaşım biçimlerinden biri olarak bizi karşılıyor. Her ne kadar kalıcılığı siz istemedikçe olmasa da takipçilerinizin gerçekten kaliteli içeriklerle karşılaşması için burada paylaştığınız görsellerin ve videoların boyutlarına da dikkat etmeniz gerekiyor. Unutmayın ki her takipçi kaliteli, göze hoş gelen içerikleri sever. Bu doğrultuda aşağıda belirtilen boyutlarda paylaşımlar yaparak içerik kalitenizi kat be kat arttırabilirsiniz.

Instagram Hikâye (Story) Boyutu: 1080 x 1920 Pixel

Instagram Yatay Fotoğraf Boyutları

Instagram’da paylaşılacak olan fotoğrafın boyutunu doğru ayarlamak çok önemlidir. Bazı fotoğraflar dik konumdayken göze daha hoş gelirken bazıları yatay konumdayken olması gerekenden daha mükemmel dururlar. Bu sebeple paylaşmak üzere olduğunuz fotoğrafların her iki şekilde de ayarlamalarını yapmanız gerekiyor. Hiçbir zaman göze güzel gelmeyeceğini düşündüğünüz pozisyon takipçileriniz tarafından daha fazla beğenilebilir. Bu sebeple aşağıda verilen boyutlarda düzenleme yaparak fotoğrafın nasıl durduğunu incelemelisiniz.

Instagram Yatay Fotoğraf Boyutu: 1080 x 566 Pixel

Instagram Dikey Fotoğraf Boyutları

İnternetten bulduğunuz ya da kendi fotoğraf makineniz ile çektiğiniz görselin dik konumda daha güzel durduğunu farkettiğiniz zaman profilinizde takipçilerinizle paylaşırken kesinlikle sizin güzel gördüğünüz şekilde paylaşmalısınız. Herhangi bir boyutu kullanarak değil, instagram tarafından desteklenen boyutu kullanarak paylaşmak fotoğrafı daha fazla güzelleştirecek ve etkileşim almasında büyük rol oynayacaktır. Bir fotoğraf düzenleyici programı kullanarak fotoğrafınızın boyutunu aşağıda belirtilen ölçülerde ayarlamanız hem sizler adına hem de takipçileriniz adına çok iyi olabilir.

Instagram Dikey Fotoğraf Boyutu: 1080 x 1250 Pixel

Instagram Kare Fotoğraf Boyutları

Instagram her fotoğraf yapısı için farklı boyutları desteklemektedir. Bu sebeple paylaşımınızın ne yönde olacağına karar verdikten sonra artık profilinizde paylaştığınız zaman nasıl duracağını düşünmeniz gerekiyor. Kare bir paylaşım yapacaksanız sizlere verdiğimiz boyutlarda paylaşım yaparak hem görüntüde oluşabilecek bozulmaların önüne geçebilir hem de bol etkileşim alacak bir paylaşım yapmış olursunuz. İçerikte kaliteyi yakalamanın en önemli adımının fotoğraf düzenlemesi olduğunu kesinlikle aklınızdan çıkarmamanız gerekiyor.

Instagram Kare Fotoğraf Boyutu: 1080 x 1080 Pixel

Instagram Fotoğraf Boyutuna Neden Dikkat Etmeliyim?

Instagram fotoğraf boyutu aslında eskiden pek önemsenmeyen bir konuydu. Bu dönemlerde bu kadar önemsenir hale gelmesindeki en önemli sebep teknolojinin gelişmesiyle birlikte telefonların ekran kalitelerinin de yükselişe geçmesidir. Bazı kullanıcılar bu tür konularda sorunlar yaşarken bazıları yüksek çözünürlüklü telefon ekranına sahip olduğu için doğru boyutlarda paylaşılan bir görseli en iyi şekilde görüntüleyebilir.

Takipçilerinizin telefon çözünürlüğü ne olursa olsun her zaman daha kaliteli görsellerle karşılaşması ve beğendiği için sizlere etkileşim göndermesi amacıyla kesinlikle fotoğraf boyutlarına özen göstermeniz gerekiyor. Her zaman takip edilen, takipçi sayısı sürekli artan ve etkileşim patlaması yaşayan bir profile sahip olmak için en fazla dikkat edilmesi gereken konulardan biri fotoğraf boyutlarıdır.