%50 İNDİRİM'İN BİTMESİNE
Gün
Saat
Dakika
Saniye

Instagram Hesabı Silme

Hayatımızın her noktasında bulunan sosyal medya hesapları bazı durumlarda başımıza bir sürü bela açabiliyor. Bu sebeple insanlar instagram hesap dondurma işlemini gerçekleştirmek istiyor. Tabii ki bu işlem kullanıcılar tarafından sadece sorun oluşması halinde yapılmıyor. Bazı kullanıcılar artık sosyal medyaya aktif olarak giriş yapmak istemiyor. Hâl böyle olunca hesabınıza giriş yapmamak için burada bulunan hesabınızı silmek isteyebilirsiniz. Bu durumda sosyal medya hesabınıza giriş yapmak ne kadar kolaysa hesabınızı tamamen kapatma işlemi de o kadar kolay oluyor. Bu konu hakkında bilgi sahibi olmayan birçok sosyal medya kullanıcısı olduğu için işlemin nasıl gerçekleştirileceğine dair bilgiler sizlere tarafımızca bu yazımızda verilecektir.

Facebook, Twitter ve Instagram gibi sosyal medya platformları kullanıcılarının arkadaşları ve akrabaları ile iletişim kurmalarını sağlamak için platforma giriş yapmayı fazlasıyla kolay hale getirmeyi planlıyor. Tabii bazı platformlar ellerinde bulunan aktif kullanıcıları kaybetmemek için hesap kapatma işlemini mümkün kılmıyor. Bu gibi sorunları aşmak için yazımızda vereceğimiz tüyoları yerine getirmeniz oldukça faydalı olacaktır.

İnstagram Hesabı Silme

İnstagram Hesabı Tamamen Nasıl Kapatılır?

İnstagram son zamanlarda diğer sosyal medya platformlarına göre daha aktif kullanıcısına sahiptir. Gelişime açık yapısını değerlendirmek için Facebook tarafından satın alınan platform gün geçtikçe kullanıcı sayısını kat kat arttırmaya devam ediyor. Her ne kadar durum böyle olsa da bazı kullanıcılar bu platformda bulunan hesaplarını silmek istiyor. Tabii ki platform hesap silme işlemini gerçekleştirmeleri için kullanıcılarına açık ve net adımlar hakkında kullanıcı kaybetmemek için gerekli bilgilerin aktarımını sağlamıyor. İnstagram hesabı silme ve instagram hesap kapatma işlemleri için hangi adımları gerçekleştireceğinizi aşağıdaki adımları takip ederek bulabilirsiniz.

 1. İnstagram hesabını kapatmak isteyen kullanıcıların ilk olarak telefon veya bilgisayardan platforma giriş yapması gerekiyor.
 2. Bu yolu kullanarak maalesef instagram hesabınızı tamamen silemiyorsunuz.
 3. Alt kısımda vereceğimiz linke tıklayarak hesap silme sayfasına gidebilirsiniz.

İnstagram Hesap Silme Sayfası : https://www.instagram.com/accounts/remove/request/temporary/

 1. Bu linke tıkladıktan sonra eğer ki silinecek olan instagram hesabı tarayıcınızda aktifse silme işlemine devam edebilirsiniz.
 2. Hesap tarayıcınızda aktif değilse silme işlemini gerçekleştirmek için silinecek olan hesaba giriş yapmanız gerekiyor.
 3. Gerekli işlemleri tamamladıktan sonra açılan sayfada “Hesabı Sil” benzeri bir seçenek çıkacaktır.
 4. Tabii ki bu noktada instagram sizden hesabı neden siliyorsun diye bir soru ile bu konuya dair bilgi talep ediyor. Bu bilgiyi onlara vererek hesap silme adımlarına devam edebilirsiniz.
 5. Gerekli bilgilerin girişini yapmanızın ardından sizden şifrenizi girmeniz istenecektir. İnstagram hesabınıza ait aktif şifrenin girişini tamamlayın ve “Hesabımı Kalıcı Olarak Kapat” seçeneğini seçili hale getirin.
 6. Bu seçeneğin seçilmesinin ardından hesabınız silinmiş olacaktır.

İnstagram Hesap Kapatma ile İlgili Bilinmesi Gerekenler

Hesabınızı kalıcı olarak silme işlemini gerçekleştirdikten sonra tekrardan instagrama geri dönmek isterseniz aynı kullanıcı adıyla yeni bir hesap oluşturamayacaksınız. Bu sebeple bir süre sonra instagram hesabınızı tekrardan açacağınızı düşünüyorsanız kesinlikle instagram hesabı tamamen kapatma adımlarını tamamlamamanız gerekiyor. Bunun yerine instagram hesap dondurma işlemini deneyebilirsiniz. Hesabınızı kalıcı olarak sildiğinizde daha önce paylaştığınız fotoğraflar, fotoğraflarınıza gelen yorumlar ve beğeniler ve buna benzer her türlü bilgi tamamen silinecektir. Bu tür bilgilerin kaybedilmesini göze alamıyorsanız kesinlikle bu işlemi gerçekleştirmemeniz gerekiyor.

İnstagram Hesabı Nasıl Dondurulur?

İnstagram hesabını tamamen kapatmak istemeyen ancak bir süre kendine sosyal medya detoksu yapmak isteyen kişilerin derdine çare olan yöntemlerden biri instagram hesap dondurma işlemidir. Bu taktik sayesinde instagram hesabınıza giriş yapana kadar diğer kullanıcılara gösterilmesi engellenecektir. Hesabınızı dondurduğunuz zaman profil fotoğrafınız, profiliniz, fotoğraflarınız ve fotoğraflarınıza gelen beğenilerin hiçbiri diğer kullanıcılara gösterilmeyecektir. Bunu göz önünde bulundurarak hesap dondurma işlemini gerçekleştirmeniz gerekiyor. İnstagram hesap dondurma işleminde takip etmeniz gereken adımları sizlere anlattıktan sonra bu işlemle ilgili bilgileri sizlere en iyi şekilde vereceğiz. İnstagram hesabı nasıl dondurulur sorusunu soran kişilere iki farklı yöntem sunulmaktadır. Bu yöntemlerden biri telefon aracılığıyla hesap dondurma diğeri ise bilgisayar üzerinden hesap dondurmadır.

Telefon Kullanarak İnstagram Hesabı Dondurma

Android ve iOS cihazlarınızda bulunan uygulamayı kullanarak hesap dondurma işlemini gerçekleştirmek için aşağıda bulunan adımları sırasıyla gerçekleştirmeniz gerekiyor.

 1. Hesap dondurma işlemine başlarken ilk olarak uygulamayı açın.
 2. Ekranın sağ alt kısmında bulunan profil resmine tıklayın ve profilinize giriş yapın.
 3. Burada profilinizi en üst kısmında bulunan “Profili Düzenle” yazısına tıklamanız gerekiyor.
 4. Karşınıza çıkan sayfanın en altında “Hesabımı Geçici Olarak Kapat” yazacaktır.
 5. İnstagram yine kullanıcı kaybetmemek için sizden hesabınızı neden kapattığınıza dair bilgiler talep edecektir. Bu bilgileri eksiksiz olarak girin.
 6. Son olarak sizden aktif şifreniz istenecektir. Bu şifreyi girerek hesap dondurma işlemini tamamlayın.

Bilgisayardan İnstagram Hesabı Dondurma

Eğer ki instagram hesabınızı dondurmak için herhangi bir telefonunuz bulunmuyorsa işlemi bilgisayar tarayıcınız ile de gerçekleştirebilirsiniz.

 1. Bilgisayarınızın tarayıcı bölümünden instagrama giriş yapın.
 2. Hesabınıza giriş yaptıktan sonra aşağıda verdiğimiz bağlantıya girin.

İnstagram Hesap Dondurma : Tıklayın

 1. Her zaman olduğu gibi instagram sizden hesabınızı neden kapattığınıza dair bilgi talep edecektir. Bu bilginin girişini yaptıktan sonra “Hesabımı Geçici Olarak Kapat” seçeneğine tıklayın.
 2. Son olarak sizden bir onay istenecek ve bu onayı vermeniz durumunda hesabınız geçici olarak kapatılacaktır.

İnstagram Hesap Dondurma İşlemi ile İlgili Bilinmesi Gerekenler

İnstagram hesap dondurma işlemini gerçekleştirdikten sonra dilediğiniz zaman tekrardan giriş yaparak aktifleştirebileceğinizi bilmeniz gerekiyor. Hesap kapatma işleminde olduğu gibi hesabınızda bulunan fotoğraflarınız, beğenileriniz ve buna benzer bilgilerinizin hiçbiri silinmeyecektir. Hesabınızı bir hafta içerisinde bir kere dondurabildiğinizi de bilmeniz gerekiyor. Hesabınızı tekrardan aktif ettiğinizde bir süreliğine sıkıntılar olabilir. Algoritmadan kaynaklı olarak dondurulan hesap tekrardan açıldığında içerisinde olan bilgilerin gösterilmesi biraz uzun sürebiliyor.  İnstagram hesap dondurma işlemi gerçekleştirildikten sonra hesabınızı tekrardan aktif etmeniz için size belirli bir süre verilecektir. Bu süre bittikten sonra hesabınız tamamen silinecek ve girişiniz engellenecektir. Bu sebeple hesabınızı tamamen kaybetmek istemiyorsanız belirli aralıklarla aktif edip sonradan tekrardan dondurabilirsiniz.

Herhangi bir şekilde instagram hesabınızı dondurma veya hesabınızı tamamen silme gibi işlemleri gerçekleştirmeniz gerekirse yukarıda verdiğimiz bilgiler ışığında rahatlıkla istediğiniz sonuca ulaşabilirsiniz. Tabii ki bilgiler bazı güncellemeler sonucunda değişkenlik gösterebiliyor. Bu güncellemelerin ardından biz de yazımızı yenileyecek ardından sizlere tekrardan gerekli bilgileri vereceğiz.