%50 İNDİRİM'İN BİTMESİNE
Gün
Saat
Dakika
Saniye

Instagrama Gif Yükleme Nasıl Yapılır?

Instagram, her geçen gün bünyesine eklemiş olduğu yeni özellikler sayesinde kullanıcılara farklı paylaşımlar yapma olanağı tanıyor. Bu olanak sayesinde tüm kullanıcılar takipçilerine kendilerini daha iyi ifade edebiliyor. Hâl böyle olunca farklı paylaşımlar yapmak isteyen kişiler kendi oluşturdukları GIF dosyalarını kişisel profillerinde paylaşmayı hedefliyor. Her ne kadar bu özellik birçok kişi tarafından kullanılmak istense de Instagram henüz GIF uzantılı dosyaları desteklemediği için kullanıcıların ilgili uzantıya sahip dosyaları paylaşmak için farklı işlemler gerçekleştirmesi gerekiyor.

Instagram, GIF uzantılı dosyaları desteklemiyor olsa da GIF görünümlü MP4 uzantılı dosyaları paylaşma fırsatını sunuyor. Bu sebeple yapmanız gereken işlem elinizde bulunan GIF dosyasının uzantısını MP3 ile değiştirmektir. Hâl böyle olunca ilgili hizmeti veren araçlara internetten yapacağınız araştırmalar neticesinde kolayca ulaşabiliyorsunuz. Biz de bu içeriğimizde “Instagram’a Gif Yükleme Nasıl Yapılır” sorusunun yanıtını en detaylı haliyle sizlerle paylaşıyoruz.

Instagrama Gif Yükleme Nasıl Yapılır?

Gif Yüklemek İçin Mobil Cihazlardan Ne Gibi İşlemler Yapılmalıdır?

Instagram’a gif ekleme işlemleri hem iOS hem de Android cihazlardan kolayca gerçekleştirilebiliyor. Bu bağlamda her iki cihaz için de takip etmeniz gereken adımlar aşağıda verilmiştir.

iOS İşletim Sistemli Cihazlarda Instagram’da Gif Paylaşma

iOS işletim sistemli bir telefonunuz var ve Instagram’da gif paylaşmak istiyorsanız aşağıdaki adımları eksiksiz bir şekilde uygulayın.

Apple markalı cihazınızdan Instagram’a gif eklemek istiyorsanız öncelikle App Store’dan “GifLab” adlı uygulamayı indirmelisiniz.

 1. GIF uzantılı dosyayı öncelikle telefonunuzun “Fotoğraflar” bölümüne kaydedin.
 2. GifLab uygulamasını açın ve “GIF to Instagram” seçeneğine tıklayın.
 3. Instagram’a yükleyeceğiniz “GIF” uzantılı dosyayı kayıtlı olduğu yerden seçin.
 4. Gif’in oynatma hızını ayarladıktan sonra “Save and share on Instagram” butonuna basın.

Bu son adımın ardından uygulama sizleri doğrudan “Instagram” uygulamasına yönlendirecek ve paylaşım işlemlerinizi gerçekleştirmenizi sağlayacaktır.

Android İşletim Sistemli Cihazlarda Instagram’da Gif Paylaşma

Android telefonlarda Instagram’da gif paylaşmak için ise GifLab uygulamasının yerine “Giphy Cam” uygulamasını kullanmanız gerekiyor. Bu bağlamda paylaşım işlemlerine başlamadan önce Google Play Store’a girip “Giphy Cam” uygulamasını indirin ve kurulum tamamlandıktan sonra aşağıdaki adımları uygulamaya başlayın.

 1. Instagram’da paylaşacağınız gif dosyasını “Galeri” uygulamasına kaydedin.
 2. “Giphy Cam” uygulamasını açın ve “Film Şeridi” simgesine dokunun.
 3. Instagram’a yüklemek istediğiniz gifi “Galeri” bölümünden seçin.
 4. Paylaşılacak olan gifin Instagram’a uygun hale getirilmesinin hemen ardından “Instagram” butonuna dokunun.
 5. “Paylaş” seçeneğine tıklayarak işlemleri tamamlayın.

Bu adımların ardından Instagram’da kolayca Gif paylaşabilir ve takipçilerinize güzel içerikler oluşturabilirsiniz.

Instagram’da Gif Paylaşım Özelliği Neden Yok?

Instagram, sadece video ve fotoğraf paylaşım platformu olarak hizmet vermektedir. Bu sebeple desteklediği uzantılar da oldukça sınırlıdır. Bir kullanıcının desteklenen içerik uzantısı formatlarının dışına çıkması ne yazık ki mümkün değildir. Bu sebeple Instagram’da henüz gif uzantısını desteklemediği için kullanıcılarına bu uzantıyı kullanma imkanı sunmuyor.

Bu bağlamda Instagram’ın desteklediği uzantılar hakkında bilgi almak istiyorsanız aşağıdaki listeye göz atabilirsiniz. Bu listede gif uzantısı olmadığı için paylaşım gerçekleştirmek için ne yazık ki farklı araçları kullanarak gifi mp4 formatına çevirmeli ve o şekilde paylaşmalısınız.

 • MP4
 • JPEG
 • JPG
 • PNG

Bu listenin dışında uzantıya sahip herhangi bir dosyayı normal yollarla Instagram’a yükleme olasılığınız bulunmuyor.

Instagram’a Gif Ekleme Özelliği Ne Zaman Gelecek?

Birçok kişi Instagram’ı kullanırken sürekli olarak yeni özellik beklentisi içerisine giriyor. Bu beklentilerden biri de Instagram’a gif ekleme özelliğidir. Bu işlemi gerçekleştirmek için ekstra araçlar kullanmaktan sıkılan kişiler platformun gif uzantılı dosyaları ne zaman destekleyeceği konusunda fikir edinmeye çalışıyor. Instagram henüz konu hakkında resmi bir açıklama yapmamış olsa da dünyanın en popüler hareketli fotoğraf uzantılarından biri olan gif, kısa süre içerisinde platform tarafından desteklenir hale gelecektir.

Instagram’da Gif Paylaşmanın Herhangi Bir Limiti Var Mı?

Instagram’a gif yüklemek için oluşturulmuş olan araçları kullanarak profilinizde birbirinden güzel gifler paylaşmak istiyorsanız bu konuda aklınıza birçok soru işareti takılabilir. Bu soru işaretlerinden biri de paylaşılan giflerin sayısal olarak herhangi bir sınırı olup olmadığıdır. Birçok kullanıcı hesabında gif paylaşırken bir süre sonra hesabın kapatıldığını ya da engellendiğini söylüyor ancak platformun bu konuda herhangi bir açıklaması bulunmuyor. Instagram’ın ileriki günlerde platformu sürekli olarak geliştirmeye odaklı olarak atacağı adımları daha iyi noktalara getirmek için harici araçlar kullanmadan gif paylaşma özelliğini getireceğini düşünüyoruz.

Instagram’da Paylaşılan Gifler Takipçi Sayıma Etki Eder Mi?

Instagram’da paylaşacağınız her içerik organik takipçi sayınıza doğrudan olumlu etkiler yaratacaktır. Bu sebeple içeriklerinizi daha güzel hale getirmek için direkt olarak farklı araçlar kullanarak gif paylaşma özelliğini kullanmalısınız. Instagram paylaşmış olduğunuz gifleri diğerlerinden farklı bir paylaşım olarak ayırt edeceği için paylaştığınız içerikleri doğrudan keşfet bölümünde gösterecektir. Bu bölümde gösterilen içerikler diğer kullanıcıların ilgisini çekeceği için hem etkileşim olarak hem de takipçi sayısı olarak sizlere mükemmel geri dönüşler oluşturacaktır. Bu sebeple platformun sunduğu avantajları değerlendirip harici araçları kullanarak güzel gifler oluşturup onları paylaşabilirsiniz.