%50 İNDİRİM'İN BİTMESİNE
Gün
Saat
Dakika
Saniye

Instagram’da Engellendiğimi Nasıl Anlarım?

Dünya genelinde kişiler tarafından en çok kullanılan sosyal medya platformu Instagram, birçok farklı özelliği barındırıyor. Bu özelliklerden en verimli kullanılanı da engelleme özelliğidir. Paylaşımlarımızı ve diğer işlemlerimizi görmesini istemediğimiz kişileri Instagram’da engelleyebiliyoruz.

Kendi hesabımızda bu güzel özelliği kullanıyoruz ancak bazen de engellenen biz oluyoruz. Instagram’da engellendiğimi nasıl anlarım, Instagram’da engelleme nasıl yapılıyor? diye soruyorsanız, bu yazımızda detaylarını anlatacağız.

Instagram’da Engelleme Nasıl Yapılıyor?

Sosyal medya uygulamaları arasında en çok vakit geçirdiğimiz uygulama olan Instagram’da engelleme özelliğini de kullanabiliyorsunuz. Diyelim ki sizi mesajları ile rahatsız eden biri var ya da akrabalarınızın paylaşımlarınızı görmelerini istemiyorsunuz, Instagram’da o hesapları engelleyebilirsiniz.

Instagram’da engellediğiniz hesaplar sizin paylaşımlarınızı ve yorumlarınızı göremez, size mesaj atamaz. Peki, Instagram’da engelleme nasıl yapılıyor?

Aşağıdaki adımları izleyerek Instagram’da istediğiniz kişileri engelleyebilirsiniz;

  • Öncelikle Instagram hesabınıza giriş yapın.
  • Engellemek istediğiniz kişiyi kullanıcı adı ile arama bölümünde arayın.
  • Engelleyeceğiniz kişinin profiline geldiğinizde sağ üstte yer alan üç noktaya tıklayın.
  • Listedeki seçeneklerden “Kullanıcı Engelle” butonuna dokunun.

Yukarıdaki işlemlerden sonra o Instagram hesabını engellemiş oldunuz. Engellediğiniz kişi kendi hesabı ile giriş yaptığında Instagram’da sizin profilinizi ve yorumlarınızı göremeyecek, size mesaj atamayacaktır. Engellediğim kişinin beni görmesi mümkün mü? diye aklınızdan geçiyorsa eğer, hayır engellediğiniz kişi sizi hiçbir şekilde Instagram’da göremez.

Instagram’da Engellendiğimi Nasıl Anlarım?

Instagram’da Biri Beni Engelledi mi?

Instagram’da kişi engelleme nasıl oluyor, engel nasıl kaldırılır anlattık. Peki, başka birisi sizi engellediği zaman bunu nasıl anlayacaksınız? Instagram’da biri beni engelledi mi? nasıl öğrenebilirim diyorsanız, birkaç yöntemle bunu anlayabilirsiniz.

Instagram’da birinin sizi engellediğini anlayabilmek için ilgili hesaba girip bakmanız yeterlidir. Arama bölümüne o kişinin Instagram kullanıcı adını yazıp arama sonuçlarında o hesabın çıkıp çıkmadığına bakın.

Eğer karşı taraf sizi engellediyse arama sonuçlarınızda o hesap görünmeyecektir. Ancak bu durum sizi engelledi anlamına da gelmeyebilir. Örneğin, hesabını geçici olarak donduran ya da tamamen Instagram hesabını kapatan hesapları da arama sonuçlarında göremezsiniz.

Diyelim ki arama sonuçlarında o kişiyi bulamadınız ve sizi engellediğine dair de şüpheleriniz var. O zaman takip ettiğiniz ortak hesaplara girip şüphelendiğiniz hesabı kontrol edebilirsiniz.

Ya da daha önceden mesajlaşmış iseniz mesaj kutunuza girip o hesabı arayın. Sizi engellediğini düşündüğünüz hesabı gördüğünüzde profiline gidin, eğer profilinde paylaşım, Instagram takipçi ve takip edilenlerin sayısı sıfır (0) olarak görünüyorsa ve “henüz hiç gönderi yok” yazıyorsa büyük ihtimal engellenmişsinizdir.

Yukarıda anlattığımız yöntemler yüzde yüz sonuç vermeyebilir. Herhangi biri size Instagram’da engel atmış mı diye merak ediyorsanız, bir başka Instagram hesabından kontrol etmek kesin sonuç verecektir.

Sizin yedek ya da fake hesabınız varsa veya bir yakınınızın hesabından girerek ilgili hesabı kontrol edebilirsiniz. Engellediğini düşündüğünüz kişinin kullanıcı adını arama çubuğuna yazın ve arayın. Eğer arama sonuçlarında o hesap çıkıyorsa sizin gerçek hesabınızı engellemiştir. En doğru sonuca başka bir Instagram hesabından kontrol ederek ulaşabilirsiniz.

Başka bir hesaptan kontrol ettiğinizde, ilgili hesap arama sonuçlarında çıkmıyorsa eğer takip ettiğini bildiğiniz hesaplardan da kontrol etmeyi deneyin. Eğer kişi kullanıcı adını değiştirdiyse arama sonuçlarında bulamazsınız. Takip ettiği bir hesaba girin takipçi listesini açıp arama yapın. Eğer bu yöntemle de ilgili hesaba ulaşamadıysanız kişi Instagram hesabını geçici ya da kalıcı olarak kapatmıştır.

Instagram Engel Kaldırma Nasıl Yapılıyor?

Instagram’da engellediğiniz kişilerin engelini kaldırmanız da mümkün. Instagram’da engellediğiniz kişilerin listesini görebilmek ve engeli kaldırma için aşağıdaki işlemleri yapabilirsiniz;

  • Instagram hesabınızı açın ve profilinize girin
  • Sağ üstte yer alan üç nokta şeklindeki simgeye dokunun
  • Açılan listeden “Ayarlar” bölümüne tıklayıp “Gizlilik” bölümüne gidin
  • Karşınıza çıkan listede “Engellenen Hesaplar” bölümünü göreceksiniz, bu bölüme gördüğünüz zaman engellediğiniz kişiler listelenecek.
  • Engelini kaldırmak istediğiniz hesabın karşısındaki “Engellemeyi Kaldır” yazan butona dokunun. O hesabın engeli kalkmış olacaktır.

Instagram engelini kaldırdığınız kişiler ile yeniden mesajlaşmaya başlayabilirsiniz. O hesaplar sizin profilinize girip paylaşımlarınızı görebilir, gönderilerinizi beğenebilir. Daha önceden sizi takip ediyorsa eğer yeniden size takip isteği göndermesi gerekir. Sizin de aynı şekilde yeniden takip etmeniz lazım.

Bir kişi Instagram’da sizi engellemişse eğer engeli kaldırma o kişinin inisiyatifindedir. Ne yazık ki sizin bu duruma müdahale edebileceğiniz teknik bir yöntem yok. Sizi engelleyen kişiyi engellenmeden önce takip ediyorsanız eğer engeliniz kaldırıldıktan sonra takip edilenler listenizde göremezsiniz. Yeniden o kişiye takip isteği göndermelisiniz.

Instagram’da engellendiğimi nasıl anlarım? sorunuzun yanıtını bu yazımızda anlattık. Instagram’ın engelleme özelliği çoğu kullanıcı için oldukça önemli bir özellik. Sizi rahatsız eden, mesajla taciz eden ya da görüşmek istemediğiniz kişilerin sizinle iletişim kurmasını bu yolla engelleyebilirsiniz.