%50 İNDİRİM'İN BİTMESİNE
Gün
Saat
Dakika
Saniye

Instagram Kısıtlama Nedir?

Son yılların en popüler sosyal medya platformu olan Instagram, popülerliğini kullanıcılarına sunduğu özellikler sayesinde sağlamaktadır. Özellikle kişilerin güvenliği, konforu ve özel bilgilerinin gizliliği konusunda oldukça hassas davranıyor. Biliyorsunuz ki Instagram’da bizi rahatsız eden hesapları engelleyerek profilimize ve paylaşımlarımıza erişememelerini sağlıyoruz.

2019 yılında gelen bir güncelleme ile de engelleme özelliğine benzeyen, kısıtlama özelliği Instagram’a geldi. Instagram kısıtlama nedir, kullanıcılara faydası nedir? konularını yakından inceleyelim.

Instagram kısıtlama özelliğini kullanıcılarına sunarken kullanıcı konforuna ne kadar önem verdiğini ve güvenlik için gerekli olan yeni özellikleri de getireceğini bizlere kanıtladı. Instagram yetkilileri, 2019’dan beri kullanabildiğimiz bu yeni özellik ile Instagram’ın çok daha güvenli bir ortam olmasını sağlamaya çalıştıklarını belirttiler.

Kullanıcılar tarafından da memnuniyetle karşılanan Insta kısıtlama özelliği, şu anda da özellikle takipçi sayısı fazla olan hesaplar tarafından aktif bir şekilde kullanılıyor.

Instagram Kısıtlama Nedir?

Instagram’da bir kişinin sizin gönderinize yorum yapmasını engellemek için o hesabı tamamen engellemeniz gerekiyordu. Engeli olmayan bir kullanıcı, herkese açık olan hesaplardaki tüm gönderilere istediği sayıda yorum yapabiliyordu. Ancak bu durum kötü niyetli kişiler tarafından gönderileri ya da ilgili hesabın sahibini sabote etmek amacı ile kullanılmaya başlandı.

Özellikle de ünlü ya da takipçi sayısı fazla kişiler, herkesin yorum yapabilmesinden çok rahatsızdı. Sürekli yorumları takip etmek, kötü yapılan yorumları silmek, o kişileri şikayet etmek yorucu bir hal aldı. Instagram da kendisine gelen geri bildirimleri dikkate alarak kısıtlama özelliğini faaliyete geçirdi.

Instagram Kısıtlama Özelliği Kullancılara Ne Sağlıyor?

Günümüzde her geçen gün yeni bir siber zorbalık ile karşılaşıyoruz. İngilizce’de restrict olarak bilinen ve Türkçe’ye “kısıtlama” şeklinde çevrilen bu özelliğin asıl amacı siber zorbalığın önüne geçmektir. Sosyal medya hayatımıza birçok güzellik ve pratiklik getirmiş olsa da önünü almanın zor olduğu bir karmaşaya da bizleri sürüklemektedir.

Özellikle gençlerin bilinçsiz bir şekilde sosyal medya kullanması, ne yazık ki olumsuz durumları da beraberinde getiriyor. Instagram’ın kısıtlama özelliği de karşılaşılan olumsuz durumları bertaraf edip daha temiz bir sosyal medya ortamı yaratmaktadır. Instagram kullanıcılarının tamamı kısıtlama özelliğinden faydalanabiliyor olsa da bu özelliğe en çok ihtiyaç duyan hesaplar, takipçi sayısı çok yüksek olan hesaplardır.

Insta kısıtlama özelliği sayesinde paylaştığınız içeriklere gelen kötü söz, küfür, hakaret, taciz, cinsiyetçi ya da ırkçı yorumları kısıtlayabiliyorsunuz. Dilerseniz gönderinize yorum yapılmasını tamamen kapatabilirsiniz, dilerseniz de sadece o yorumları yapan kişileri kısıtlayabilirsiniz. Kısıtladığınız kişiler gönderilerinize yorum yapamaz.

Siber zorbalığın yanı sıra satış yapan bazı Instagram hesapları da beğeni sayısı fazla olan popüler Instagram gönderilerine yorum yapmaya başladı. Ürününün tanıtımını yapan bu hesapların bazıları ise dolandırıcı hesaplar olarak karşımıza çıkıyor. Sizin paylaşımınız ile alakası olmayan, ürün tanıtımı yapılan bu yorumları da kısıtlama özelliği sayesinde engellemiş oluyorsunuz.

Instagram Kısıtlama Özelliği Nasıl Kullanılıyor?

Gönderilerinize istemediğiniz yorumların yapılmasını engellemek için Instagram kısıtlama özelliğini kullanmanızı tavsiye ederiz. Gönderilerinize çok fazla yorum geliyorsa uygunsuz yorumları görmeniz de zor olacak hatta bazı durumlarda bu yorumlar gözünüzden kaçacaktır. Instagram kısıtlama özelliği ile bu soruna kesin çözüm sağlamış olursunuz.

Instagram kısıtlama özelliğini kullanmak için yapmanız gerekenler;

  • Instagram gönderinizde uygunsuz bir yorum gördüğünüzde, yorumu yapan kişinin üzerine tıklayarak o kişinin profiline gidin.
  • Profilinin sağ üst köşesinde yer alan üç noktaya tıklayın ve “Kısıtlama” yazan bölüme dokunun.

Kısıtladığınız bu kişinin yorumları artık gönderilerinizde görünmez. Bu kişi yorum yapmasının engellendiğinin yani kısıtlandığının da farkında değildir. Kişi kendi hesabından yorumlara baktığı zaman hala yorumlarını görecektir.

Instagram kısıtlama özelliği, kişi engelleme özelliği kadar önemli. Siz sosyal medyayı eğlenmek, keyifli vakit geçirmek ya da ürünlerinizi tanıtmak için kullanıyorsunuz. Ancak tanımadığınız kötü niyetli kişiler hem keyfinizi kaçırıyor hem de işlerinizi sabote ediyor. Instagram kısıtlama ile sizi rahatsız etmelerini engelleyin ve sosyal medyanın tadını çıkarın!