%50 İNDİRİM'İN BİTMESİNE
Gün
Saat
Dakika
Saniye

Instagramda Hangi Saatlerde Paylaşım Yapılır?

  • Ana Sayfa
  • Blog
  • Instagramda Hangi Saatlerde Paylaşım Yapılır?

Instagram; Android ve Ios tabanlı akıllı cihazlarda kullanılabilen ücretsiz gönderi paylaşım platformu olup kullanıcılar, beğendikleri görsel ve video içerikleri belirli sosyal çevresi ile paylaşabilmektedir. Yalnızca paylaşımda bulunma değil aynı zamanda başka hesaplar tarafından kullanıcılara açık paylaşılan gönderileri de görebilme imkanına sahiptir. Paylaşılan gönderilere beğeni ve yorumda bulunabilmeyi mümkün kılan uygulama, 13 yaşını tamamlamış herkesin bir e – posta adresi ile rahatlıkla hesap oluşturabileceği sosyal medya platformudur.

Paylaşım eksenli sosyal medya uygulaması olan instagramda kullanıcıların en temel gayesi etkileşim elde etmektir. Etkileşim elde etmenin yegâne yolu ise ilgi çekici ve başarılı paylaşımlar yapmaktır. Ancak yalnızca başarılı ve beğeni toplar nitelikteki paylaşımlar yapmak, uygulama üzerinde hedeflenen etkileşime sahip olmak adına yeterli değildir. Söz konusu içeriklerin hangi günler hangi saatlerde paylaşılacağı oldukça belirleyici ve önemlidir. Bu önemi fark eden instagram kullanıcıları “Instagram’da hangi saatlere paylaşım yapılır?” sorusuna tatminkâr yanıtlar arar.

Instagram paylaşım saatleri, hesap etkileşimini doğrudan etkilediği için gerek bireysel gerekse işletme hesapları için son derece önemlidir. Çünkü; uygulamayı kullanarak birçok hesapla etkileşimde bulunmak, keşfete çıkmak ve diğer kullanıcılara önerilen hesaplar arasında olmak için uygulama içi trafiğin en verimli olduğu zaman aralığında paylaşım yapmak gerekir. Bu nedenle instagram en iyi paylaşım saatleri doğrultusunda paylaşım takvimi ve planlaması yapmak değerlidir.

Instagram’da En Uygun Paylaşım Saatleri

Mevcut etkileşimini ve erişilebilirliğini artırmak isteyen uygulama kullanıcıları; ilgi çekici, bilgilendirici, beğenilen ve takdir edilen gönderilerini belirli takvimlerde paylaşmalıdır. Instagramda en uygun paylaşım saatleri üzerinde yapılan kullanıcı etkinliği ve trafiği çalışmalarından elde edilen verilere göre ideal paylaşım saatleri şu şekildedir:

  • Pazartesi günü yapılacak paylaşımların ideal saatleri 06:00, 10:00 ve 22:00
  • Salı günü yapılacak paylaşımların ideal saatleri 02:00, 04:00 ve 09:00
  • Çarşamba günü yapılacak paylaşımların ideal saatleri 07:00, 08:00 ve 23:00
  • Perşembe günü yapılacak paylaşımların ideal saatleri 09:00, 12:00 ve 19:00
  • Cuma günü yapılacak paylaşımların ideal saatleri 05:00, 13:00 ve 15:00
  • Cumartesi günü yapılacak paylaşımların ideal saatleri 11:00, 19:00 ve 20:00
  • Pazar günü yapılacak paylaşımların ideal saatleri 07:00, 08:00 ve 16:00

Instagram saat kaçta paylaşım yapılmalı hususuna yanıt niteliği taşıyan bu zaman aralıkları, kullanıcının etkileşimini artırmak için hangi aralıklarda paylaşımda bulunması gerektiğini ifade eder. Söz konusu zamanlarda yapılacak paylaşımlar sayesinde kısa sürede muazzam bir etkileşime sahip olmak ve bu sayede platform üzerinde hedeflenen gayelere ulaşmak oldukça kolaylaşır. Zira kullanıcılar, bu saatlerde instagram uygulamasını daha sık kullanır.

Etkileşim, instagram kullanıcıları açısından çok kıymetlidir. Etkileşim düzeyi düşük hesapların diğer kullanıcılarla iletişim kurabilmesi, paylaştığı içeriklerin başka hesaplar tarafından ve keşfette görüntülenebilmesi ve önerilen kullanıcılar arasında yer alabilmesi pek kolay değildir. Bu nedenle yüksek etkileşime sahip olmak her kullanıcı için önem taşır.

Instagram etkileşim oranını artırmak için söz konusu paylaşım saatlerine dikkat ederek paylaşım yapmak yararlı olacaktır. Öte yandan, etkileşimi artırmanın daha pratik ve başarılı yolları da mevcuttur. Kullanıcılar kimi zaman, yoğun uğraş ve emek vermek ve görece uzun kabul edilecek zaman harcamaktan kaçınır ve daha kısa sürede zahmetsizce etkileşim elde etmek ister. Bu noktada, yapılan paylaşımlara beğeni ve yorum satın alma hizmeti gibi destek almak ya da instagram takipçi satın al hizmetinden yararlanmak son derece elverişli ve verimli olacaktır.

İnstagramda Hangi Saatlerde Paylaşım Yapılır?

Instagram En Doğru Paylaşım Saatleri Neden Önemli?

Instagram paylaşım saatlerini önemli kılan birçok parametre bulunur. Aslında bu parametrelerin her biri başlıca bir makale konusudur. Ancak en önemli parametrelere değinmek, kullanıcıların paylaşım saatlerini planlaması adına teşvik edici ve yol gösterici olacaktır. Instagram doğru paylaşım saatlerini değerli kılan en önemli faktör hiç şüphesiz etkileşime olan olumlu etkisidir. Etkileşimin neden önemli olduğunu ifade etmek gerekirse; her kullanıcının gayesi olan popüler ve fenomen bir hesaba sahip olmanın yegâne yolu yüksek etkileşim düzeyine sahip olmaktır. “Instagrama saat kaçta fotoğraf atılır?”, “Hangi saatte post atılmalı?” gibi soruların yanıtladığı bir üst başlıkta ifade edilen isabetli paylaşım saatlerine bağlı kalarak gönderi paylaşan kullanıcıların etkileşimini hızla artırması oldukça kolaylaşır.

Instagram’da saat kaçta paylaşım yapılması sorusunun önemli bir muhatabı da işlemelerdir. Markalar ve firmaların işletme hesaplarının, doğru hedef kitlesini belirleyerek hedef kitlesine ulaşmak için yeterli etkileşime sahip olmaları adına en iyi instagram paylaşım saatlerine dikkat etmesi gerekir. Çünkü instagram kullanıcılarının uygulamayı kullanma sıklığı, belirli günler belirli saatler üzerinde yoğunlaşır. Uygulamanın hangi saatlerde daha fazla kullanıldığını bilmek ve buna göre planlama yapmak, daha fazla kullanıcı ile iletişim ve etkileşim elde etmek adına yararlıdır.

Instagram verimli paylaşım saatlerine bağlı kalarak paylaşım takvimi oluşturan kullanıcılar, hafta içi ve haftasonu doğru paylaşım saatlerine bağlı kalarak belirli periyotlarda paylaşımda bulunmaları sayesinde muazzam etkileşimler elde der. Paylaşım saatlerine göre planlamada bulunmak için zaman zaman, “kullanıcı trafik raporlarına” göz atmak ve kullanıcıların uygulamaya girme sıklığını belirlemek önemlidir. Zira ifade edilen veriler her yıl güncellenir. “Instagramda en çok beğeni hangi saatte gelir?” şeklinde sorulan sorular da bu sayede yanıtlanır.

Instagram en uygun paylaşım saatlerine bağlı kalarak ilerlemenin pek çok yararı bulunur. Kullanıcı, doğru saatlerde gönderi ve post paylaşarak hem etkileşim oranını artırırken hem de paylaşımları ile çok daha fazla kullanıcının temas edebilmesini sağlar. Aksi takdirde, yoğun etkileşim alınamayacak zamanlarda yapılan paylaşımlar ne yazık ki zaman ve uğraş kaybı olarak geri dönecektir. Bu itibarla, instagram paylaşım saatleri hususuna azami önem göstermek, kullanıcının yararına sonuç verecektir.

Instagram En Doğru Paylaşım Saati Nasıl Belirlenir?

Instagram’da hangi saatlerde paylaşım yapılması gerektiği belirlenirken yararlanılabilecek birkaç araç ve yöntem mevcuttur. Bu araç ve yöntemlerden ilki, kullanıcılara ücretsiz olarak sunulan çeşitli veri analiz araçlarıdır. Bu araçları kullanabilmek için kullanıcıların muhakkak işletme ya da içerik üreticisi hesabı sahibi olması gerekir. Doğru paylaşım saatini belirlemek için başvurulması gereken bir diğer yöntem ise rakip analizidir.

Rakip analizi yaparak paylaşım saatinin nasıl belirlemede öncelikle rakipleri doğru şekilde tespit etmek gerekir. Kullanıcı, kendisi ile aynı format ve segmentte bulunan diğer hesapları inceleme altına almalı ve tespit edilen hesapların hangi zaman aralıklarında paylaşımda bulunduğunu not etmeli ve bir süre takip etmelidir. Paylaşım saatleri takip edilen hesabın çok sayıda etkileşim alan bir hesap olması önemlidir. Zira paylaşımların etkileşimi az ise, ilgili hesabın paylaşım saatlerinin doğru olmadığını ifade edebiliriz. Bu nedenle rakip analizi bazlı paylaşım saati takibi yaparken takip edilen hesabın başarılı ve etkileşim alması gereken hesap olması gereklidir.

Instagram kullanıcısı; işletme veya içerik üretici hesabına sahipse “Creator Studio” özelliğinden yararlanabilir. Instagram Creator Studio aracı sayesinde takipçilerin ne zaman çevrim içi olduğu ve sair verileri, iç görüleri kolaylıkla gözlemleyebilirsiniz. Öte yandan, paylaşmayı planladığınız gönderilerin önceden zamanlanarak paylaşılmasını da sağlayabilirsiniz.