%50 İNDİRİM'İN BİTMESİNE
Gün
Saat
Dakika
Saniye

Instagram DM Kapatma

Instagram her geçen gün getirdiği yeniliklerle beraber kullanıcılarını mutlu etmenin yanı sıra aşırı şaşkınlıklar yaratmaya devam etmektedir. Bu doğrultuda kullanıcılar bu platformda daha güvenli bir sosyal ortam ile karşılaşıyorlar. Hâl böyle olunca platform içerisinde bulunan kullanıcılar burada daha iyi vakit geçiriyorlar. Son zamanlarda direkt mesaj kutusu ile ilgili yapılan yenilikler insanların anlık iletişimini daha iyi hale getirmek için kullanışlı olmaya başladı. Bu doğrultuda kullanıcılar instagramı daha öncelerinde sadece fotoğraf ve videoları görmek amacıyla kullanırken artık mesajlaşma özelliğini de kullanıyor. Bu da ekstra platformlara ihtiyaç duymadan tek platformdan tüm işlemleri kolayca halletmeye olanak tanıyor.

İnstagram DM Kapatma

Instagram mesaj özelliğini aktif olarak kullanan kişiler burada sadece mesajlaşma değil görüntülü görüşme ve ses kaydı gönderme gibi fırsatlardan da yararlanabiliyor. Tabii ki bazı insanlar buradan istemediği kişilerin kendisine mesaj atmasından rahatsız olarak bu işlemi engellemek için dm leri engelleme özelliğini kullanıyorlar. Bu da instagramın kullanıcılarına sunduğu en önemli özelliklerden biridir. Bu platform hakkında yazdığımız tüm yazılarda özel hayatın gizliliği konusunda bu kuruluşun ne kadar hassas olduğunu söyledik. Direct mesajları engelleme fırsatı da bu durumu gözler önüne seriyor diyebiliriz. Instagram DM kapatma işlemi ve bu işlemin nasıl gerçekleşeceğine dair bilgilere bu yazımızdan rahatlıkla ulaşabileceksiniz.

Instagram DM Özelliği Nedir?

Günümüzde birçok platformun verdiği özel mesajlaşma fırsatını bilmeyen yoktur. Bu da kullanıcıların anlık iletişim konusunda önemli fırsatlar ile karşılaştığını gösteriyor. Direkt mesaj özelliği ile birlikte sizi takip eden ve sizin takip ettiğiniz kişilerle anında iletişim kurabilirsiniz. Hatta bu özellik mail gönderme gibi değil adeta WhatsApp’ta olduğu gibi anlık olarak işleyiş kazanıyor. Aslında genel olarak bakıldığında direkt mesaj özelliğinin WhatsApp’tan herhangi bir farkı bulunmuyor. Aynı şekilde orada olduğu gibi burada da görüldü ve yazıyor özelliği bulunuyor. Kısacası karşı tarafın yaptığı tüm işlemlerden anlık olarak haberdar olabilirsiniz.

Instagram direct mesaj kısmına ulaşmak için instagrama girdiğinizde ekranınızın sağ üst köşesinde bulunan “kağıttan uçak” simgesine tıkalayın. Buradan rahatlıkla istediğiniz kişiye mesaj gönderebileceğiniz gibi karşı taraftan gelen mesajları da görebilirsiniz. Aynı zamanda hepsini geçelim buradan dilediğiniz kişiyle görüntülü sohbet bile yapabilirsiniz. Bu özelliği kullanmak için ekstra bir uygulama indirmenize gerek yoktur. Telefonunuzda bulunan instagram uygulamasının içerisinde direkt mesaj özelliğini kullanabiliyorsunuz. Siz uygulama içerisinde değilken herhangi bir takipçinizden mesaj geldiğinde direkt olarak bildirimle uyarılacaksınız.

Instagram DM Özelliği Nasıl Kapatılır?

Bu tür platformlarda kişisel güvenliğine önem veren insanlar mesajlaşma özelliğini kapatarak istemedikleri kişilerden kendilerine gelen mesajları engellemek istiyor. Platformun sunduğu birçok özelliğin yanı sıra kişisel güvenliği sağlamak için bu özelliği de aktif olarak kullanabiliyor, gereksiz kişilerden gelen mesajların gelen kutunuza düşmesini engelleyebiliyorsunuz. Tabii ki size mesaj atan bir kişinin mesajını engellemek istiyorsanız tüm insanlardan gelen mesajları engelleme özelliğini kullanmanız doğru olmayacaktır. Bu durumda direkt olarak kişiyi engelleyebilir ve size mesaj atma fırsatını ona vermezsiniz. Bu sayede engellediğiniz kişi dışında diğer kullanıcılardan gelen mesajları almaya devam edeceksiniz.

Instagram’da Bir Kişiden Gelen Mesajları Engelleme

Bu işlem aslında herkesin aşina olduğu bir konu olsa da yapılması gereken şey sadece kişinin profiline girerek onu engellemek kadar kolay olacaktır. Bu işlemi nasıl yapacağınız hakkında bilgi sahibi değilseniz aşağıda belirtilen adımları takip etmeniz yeterli olacaktır.

 • Instagram kullanıcı adı ve şifrenizi kullanarak hesabınıza giriş yapın.
 • Ardından sizi sürekli mesajları ile rahatsız eden kişinin profiline girin.
 • Profilin sağ üst köşesinde “Üç Nokta” simgesi bulunuyor. Bu simgeye tıklayarak işlemler penceresini açın.
 • Bu kişiden gelen mesajları engellemek ve onun sizin profilinizi görüntülemesini engellemek için seçenekler arasında bulunan “Engelle” sekmesini seçin.
 • Bu seçeneği seçtikten sonra kişi size artık siz tekrardan engeli açana kadar mesaj atamayacaktır.

Tabii ki bu platformda sadece bir kişiden değil sizi takip eden tüm insanlardan gelen mesajları da engelleyebilirsiniz. Bazı insanlar böyle platformlarda özel mesajlaşma hizmetine pek ılımlı bakmıyorlar. Instagram hesabınıza gelen mesajlar sizleri rahatsız ediyorsa aşağıdaki adımları gerçekleştirerek size tüm insanların mesaj atmasından kurtulabilirsiniz.

 • Instagram hesabınıza yine kullanıcı adınızı ve şifrenizi kullanarak instagram uygulaması aracılığıyla giriş yapın.
 • Şahsınıza ait platforma sol alt köşede bulunan profil resmine tıklayarak giriş yapın.
 • Açılan ekranda sağ üst köşede “Üç Nokta” bulunuyor. Bu noktaya tıklayın.
 • Karşınıza yeni bir seçenek penceresi açılacaktır. Burada ayarlar sekmesine tıklayın ve farklı bir pencereye ulaşın.
 • Bu seçeneklerin arasında “Bildirimler” sekmesi vardır. Bu sekmeye tıklayarak direkt mesaj ayarlarına giriş yapın.
 • Alt kısımda bulunan “Direct Mesajları” seçeneğine tıklayarak işleminizi tamamlama aşamasına geçin.
 • Giriş yaptığınız pencere instagram takip etmediğin kişiden gelen mesajları kapatma işlemini gerçekleştireceğiniz yerdir. Burada size gelen mesajları engellemek istiyorsanız seçeneği kapalı hale getirin.
 • İşlemler tamamıyla bunlarla sınırlıdır. Artık instagramda diğer kişilerden gelen direkt mesajlar gelen kutunuza düşmeyecektir.

Instagram Direct Mesaj Kapalıyken Diğer Kullanıcılara Mesaj Gönderebilir miyim?

Instagram’da size gönderilen özel mesajları engellediğiniz zaman karşı taraftan gelen direkt mesajları tamamen ortadan kaldırmış ve kendinizi iletişime kapatmış oluyorsunuz. Tabii ki bu özellik sadece direkt mesaj uygulamasını etkiliyor. Kullanıcıların profillerine girerek yorum ve beğeni yapabiliyorsunuz. Ancak şöyle bir konu var ki bu özelliği pasif hale getirdiğinizde karşı tarafa mesaj gönderme işlemini siz de gerçekleştiremiyorsunuz. Bu durumda kısacası tüm iletişiminiz sadece yorumlar aracılığıyla gerçekleştirilmek zorunda kalıyor. Diğer mesajlaşma uygulamalarını kullanarak karşı tarafa mesaj gönderebilir ve gönderdiğiniz mesajların karşı tarafa iletilmesini sağlayabilirsiniz. Direkt mesaj devre dışı olduğunda bu işlem sadece yeni bir mesajlaşma uygulaması ile gerçekleştirilmek zorunda kalacaktır.