%50 İNDİRİM'İN BİTMESİNE
Gün
Saat
Dakika
Saniye

Instagram Şifremi Unuttum Ne Yapabilirim?

Instagram, günümüz sosyal medya uygulamaları arasında oldukça büyük kullanıcı hacmine sahip popüler uygulamalar arasındadır. Kullanıcılar, platform üzerinden gönderi ve hikâye paylaşarak diğer kullanıcılar ile; beğeni, yorum ve DM üzerinden etkileşim sağlar. Kullanıcı taleplerine göre güncelleştirmeler ile yenilenen platform, canlı yayın ve görüntülü konuşma gibi sonradan aktive edilen opsiyonları ile her geçen gün daha işlevsel kılınmaktadır.

Instagram yalnızca tekil ve şahsi hesaplar için değil, yüksek kullanıcı hacmine sahip olması sebebiyle marka ve firmaların işletme hesapları açarak etkileşim sağlamalarına da olanak tanır. Oldukça pratik bir kullanım sunan instagram hesaplarına; kullanıcı adı – e posta – kayıtlı telefon numarası ve kullanıcının belirlediği şifre ile erişim sağlanır. Hesap şifresini unutan uygulama kullanıcıları, hesabına erişim sağlamak için “Instagram şifremi unuttum ne yapmalıyım?” sorusuna yanıt arar.

Instagram şifremi unuttum sorunu yaşayan kullanıcıların, mevcut şifrelerini değiştirerek bir yeni şifre edinmeleri ve bu sayede instagram kullanımına devam edebilmeleri için belirli adımların takip edilmesi gerekir. Instagram hesabımın şifresini unuttum problemi ile baş başa kalan kullanıcı; “Instagram şifremi unuttum yeni şifre nasıl alabilirim?” sorusuna yanıt niteliği taşıyan şu adımları takip ederek yeni şifre edinir:

 • Instagram uygulamasını açın.
 • Instagram hesap giriş ekranı üzerinde yer alan “giriş yapmak için yardım al” seçeneğine tıklayın.
 • Instagram hesabı açılırken hesap ile entegre edilen cep telefonu numarasını yazın.
 • Kullanıcı, hesabı ile cep telefonu numarasını ilişkilendirmedi ise yalnızca kullanıcı adını da girebilir. Bu seçenek “instagram şifremi unuttum e postamı bilmiyorum” sorunu yaşayan kullanıcılar için idealdir.

İfade edilen adımların takip edilmesiyle kullanıcının cep telefonuna tek seferli şifre iletilir. Uygulama kullanıcısı, kendisine iletilen parolayı kullanarak hesabına giriş yapar ve yeni şifre belirler. Şifre yenileme sürecine, kimi zaman unutulan şifrenin değiştirilerek bir yeni şifre edinilmesi, kimi zaman da instagram hesabının kapatılması için başvurulur.

Zira kullanıcıların instagram hesabını kapatabilmeleri için mevcut şifrelerini bilmesi gerekir. Bu doğrultuda birçok kullanıcı, eski instagram hesabımı kapatmak istiyorum ama şifremi unuttum diyerek mevcut problemine çözüm arar. Bu çözüm, yukarıda sıralanan şifre değiştirme adımlarının takip edilmesi ile elde edilir.

Instagram Şifremi Unuttum Yeni Şifre Nasıl Alabilirim?

Instagram kullanıcıların birçoğu, çeşitli nedenlerden dolayı hesap parolalarını unutmakta ve doğal olarak, instagram şifremi unuttum yenileme seçeneğine erişim sağlamak ister. Eski şifremi unuttum sorunu ile baş başa kalan kullanıcılar, aşağıda sıralana adımları takip ederek mevcut sorununa çözüm elde eder:

 • Instagram uygulamasını açın.
 • Ekrana gelen “Giriş Yap” seçeneğine tıklayın.
 • Kullanıcı, daha önce “Facebook ile Giriş Yap” seçeneğinin kullandı ise yine aynı opsiyonu kullanarak şifre sorunu yaşamadan hesabına erişim sağlayabilir.
 • Bir üst öncülde ifade edilen seçenek kullanılarak instagram hesabı oluşturulmamış ise “Şifreni mi Unuttun?” opsiyonunu kullanarak devam edin.
 • Ekrana gelen sayfada onaylı cep telefon numarasını yazın ve iletilen tek kullanımlık SMS’in gelmesini bekleyin.
 • SMS ile birlikte gelen kod numarasını, ilgili boş alana yazın ve onaylayın.

Sıralanan adımlar takip edilerek instagram şifre değiştirme sürecini tamamlayabilir. Instagram kullanıcısının telefon numarası yerine mail seçeneği ile giriş yapmak istiyorsa, benzer ancak bazı farklılıkları bulunan şu adımları takip etmelidir:

 • Instagram uygulamasını açtıktan sonra “Şifreni mi Unuttun?” seçeneğine tıklayın.
 • Ekrana gelen alandaki boş kısma “e – mail” adresiniz yazın. Bu ekrana yazılacak mail adresinin, kullanıcıya ait ve şifresini bildiği bir mail adresi olması önemlidir. Zira ilgili mail adresine instagram tarafından giriş bağlantısı gönderilecektir.
 • Mail adresini yazdıktan sonra “Giriş Bağlantısı Gönder” seçeneğine tıklayın.
 • Mail adresine giriş sağlayarak gelen posta iletileri arasında instagram tarafından iletilen maile ulaşın ve ileti içerisinde yer alan bağlantıyı açın.

Ekrana gelen sayfada yeni şifre belirleme işlemi sayesinde instagram şifremi unuttum problemi kolaylıkla çözülür.

Instagram Şifremi Unuttum Ne Yapabilirim?

Instagram Şifre Değiştirirken Hata Veriyor

Kullanıcıların birçoğu, instagram şifre değiştirme sürecinde hata sorunu yaşar. Uygulama kullanıcısı, giriş yapmak veya bir yeni parola belirlemek içim mevcut şifresini yazdığı süreçte daima hata mesajı alabilir. Bu tür hata mesajlarının geneli, kullanıcıdan veya kullanıcı hesabından kaynaklı problemlerden dolayı değil sunucudan kaynaklı sorunlar nedeniyle yaşanır.

Kullanıcı, mevcut şifresini tüm detayları ile eksiksiz şekilde yazdığı halde hata uyarısı alıyorsa, sorunun kuvvetle muhtemel sunucudan ötürü gerçekleştiğini ifade etmek yanlış olmaz. Bu tür bir durumda bir müddet beklemek ve sorunun sunucu tarafından çözümlenmesine kadar erişim yapmamak tavsiye edilir. Bu süreç çoğu zaman kısa sürede tamamlanır.

Instagram Hesabım İçin Nasıl Bir Şifre Oluşturmalıyım?

Instagram şifremi unuttum ne yapmalıyım sorusuna yanıt arayan kullanıcılara, takip etmesi gereken adımları ifade ettikten sonra oluşturulacak yeni şifrenin hesap güvenliğini üst seviyede tutması için nasıl bir şifre oluşturması gerektiği sorusuna yanıt vermek isabetli olacaktır. Kullanıcılar, hesap çalınmalarının önüne geçmek ve güvenlikli bir hesaba sahip olabilmek için belirleyecekleri şifrelerde, şu özelliklere dikkat etmelidir:

 • Şifre belirlerken yalnızca küçük veya yalnızca büyük harf ve karakter kullanımından kaçının
 • Şifre belirlerken şifrenin en az 8 karakterden veya harften oluşmasına dikkat edin ve şifrenin daha güvenli bir şifre olması adına özel karakter kullanımına özen gösterin.
 • Hesaba yönelik şifre saldırılarının başarılı olmaması adına sıralı rakam, doğum tarihi, sevilen insanların yaşı gibi kolay tahmin edilebilir özellikteki bilgileri şifre olarak kullanmaktan kaçının.

İfade edilen özellikleri taşıyan bir şifrenin, saldırı ve hesap çalınma tehlikelerine karşı yüksek güvenlik sunacağı şüphesizdir. Fakat bu tür bir şifre belirlemenin bir dezavantajı vardır ki bu dezavantaj, kolay unutulabilmesidir. Kullanıcı, şifresini unuttuğu takdirde ise makale girişinde ifade edilen “Instagram şifremi unuttum nasıl bulabilirim?” sorusuna yanıt olarak hazırlanan kılavuz adımların takip edilmesi yeterlidir.

Instagram Şifremi Unuttum Hesabımı Nasıl Kapatabilirim?

Instagram hesabımım şifresini nasıl öğrenebilirim sorusu kadar yanıtı merak edilen bir diğer husus ise şifresi unutulan instagram hesabının nasıl kapatılacağıdır. Kullanıcı, şifresini unuttuğu instagram hesabını nasıl kapatacağını öğrenmek istediği takdirde, aşağıda sıralanan rehber adımları takip etmelidir:

 • Bu bağlantıya tıklayarak instagram hesabı kapatma ekranına erişim sağlayın.
 • Ekranda yer alan “Hesabını Sil” seçeneğine tıklayın.
 • Hesabı kalıcı surette silmek istiyorsanız, hesabınızı silme nedeni ile uyuşan seçeneği, kutucuğu işaretleyerek seçin. Hesap silme işlemini tamamlamak içinse, ekranda yer alan boş alana mevcut şifrenizi yazın ve kırmızı renkli butonda yer alan “Hesabımı Kalıcı Olarak Sil” seçeneğine tıklayın.

Uygulama kullanıcısı, hesabını kalıcı şekilde silip silmeme konusunda tereddüt yaşamakta ise hesabını geçici olarak kapatabilir ve bu sayede, instagram hesabına tekrar erişim sağlama imkânı bulabilir.

Instagram Şifre Yenileme Yöntemleri Nelerdir?

Kullanıcılar; gerek instagram şifremi unuttum sorununu çözümlemek gerekse daha güvenlikli şifre edinmek amacıyla mevcut şifresini değiştirmek ister. Bu doğrultuda kullanılabilecek birkaç farklı yöntem bulunur. Bu yöntemler şu şekilde sıralanır:

 • Facebook hesabı kullanılarak şifre yenileme,
 • E – posta kullanılarak şifre yenileme,
 • SMS kullanılarak şifre yenileme.

Hangi Hallerde Instagram Şifresi Yenilenir?

Instagram kullanıcıları, çeşitli nedenlerden dolayı instagram şifre yenileme gereksinimi duyabilir. Bu nedenlerden bazılarına örnek vermek gerekirse şu şekilde sıralanabilir:

 • Instagram şifremi unuttum,
 • Instagram şifremi hatırlamıyorum,
 • Instagram şifremi unuttum e postamı bilmiyorum,
 • Instagram şifremi unuttum ne yapabilirim
 • Instagram hesabıma hangi e postam ile kayıt olduğumu hatırlamıyorum.

Instagram, kullanıcıların taleplerine ve yaşadıkları sorunlara çözümler sunacak güncellemeler ile memnuniyet odaklı geliştirmeler sağladığı için bugün, alternatif pek çok sosyal medya platformuna kıyasla daha fazla kullanıcıya sahiptir. Instagram güncellemeleri sayesinde çözüme kavuşturulan sorunlardan bir diğer ise, yukarıda ifade edilen “instagram şifremi unuttum” sorunudur. Bu tür problemler ile baş başa kalan kullanıcılar, makale içinde izah edilen adımları takip ederek son derece pratik bir şekilde ve kısa sürede çözüm sağlayabilirler.